Cadmus fordítás Cadmus

Franciaország több milliárd dollárral segíti Libanont

2018. 04. 06.

Több mint 11 milliárd dollárnyi adomány és hitel nyújtását vállalták Libanon részére a pénteki párizsi konferencián részt vevő országok és szervezetek – jelentette be Emmanuel Macron francia államfő.

„Ez a munkanap eredményes volt. (.) A konferencián összesen valamivel több mint 11 milliárd dollárnyi vállalást sikerült mozgósítani” – közölte záróbeszédében a francia elnök. Diplomáciai források szerint az összegből 10,2 milliárd dollár kedvezményes hitel, 860 millió pedig adomány.

A CEDRE elnevezésű, a libanoni gazdaság korszerűsítését és az ország stabilitásának növelését célzó konferenciát egy hónappal a május 6-i libanoni parlamenti választások előtt tartották, ami az első lesz kilenc év után.

A találkozóra 37 ország és tíz nemzetközi pénzügyi szervezet kapott meghívást.

A francia elnök emlékeztetett arra, hogy Franciaország 550 millió eurós adományt és kedvezményes kamatozású hitelre tett felajánlást, Hollandia 300 millió, Nagy-Britannia 130 millió, Olaszország 120 millió eurót, az Európai Unió pedig 150 millió eurót ajánlott fel. Szaúd-Arábia egymilliárd dollárt adományoz a szomszédos államának, a legjelentősebb donor, a Világbank egy ötéves lejáratú 4 milliárd dolláros hitelt jelentett be, az Európai Befektetési Bank 800 millió dollárt, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank 1,1 milliárd dolláros kölcsönt ajánlott fel hatéves lejárattal.

Emmanuel Macron üdvözölte „a libanoni nép kivételes nagylelkűségét a több mint egymillió szíriai menekült befogadásában” és úgy vélte, hogy a nemzetközi közösségnek „feladata, hogy teljesen szolidáris legyen” Libanonnal. Jelezte, hogy „a Szíriában folytatódó harcok nem teszik lehetővé a szíriai menekültek hazatérést és Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjének offenzívái, mint a közelmúltban Gútában, azt eredményezik, hogy még több ember indul el” – hangsúlyozta a francia elnök.

A nemzetközi közösségnek „véget kell vetnie ennek a szégyenteljes folyamatnak és meg kell segítenie Libanont, hogy szembe tudjon nézni ezekkel a kihívásokkal” – fogalmazott Emmanuel Macron, aki szerint “mindennek csak azért van értelme, mert a libanoni kormány elkötelezte magát az ország teljes átalakításában és az elengedhetetlen reformok beindításában.

A nemzetközis közösség gazdasági válságról tart a jelenleg egyik legstabilabbnak számító alig 4 millió lakosú közel-keleti országban, amely több mint egymillió menekültet fogadott be a szomszédos Szíriából. Libanonnak a szíriai polgárháborút megelőzően 9 százalékos gazdasági növekedése 1,1 százalékra esett vissza, s az államadósság a GDP 150 százalékára nőtt, s ezzel Japán és Görögország után a harmadik legjelentősebb a világon.

A beruházási tervek szerint a libanoni kormány az infrastruktúra korszerűsítését tervezi a vízellátás, az elektromos szolgáltatás vagy a hulladékszállítás területén. Bejrút számításai szerint az elkövetkező 12 évben mintegy 23 milliárd dollárra lesz szükség a tervek megvalósításához.

Szaad Haríri libanoni miniszterelnök, akit öt minisztere is elkísért Párizsba, elkötelezte magát a korrupció elleni küzdelemben, a közbeszerzési piac modernizálására és a jobb pénzügyi kormányzás bevezetésére.

Harmadik alkalommal rendeztek Párizsban donorkonferenciát Libanon megsegítésére 2002 és 2007 után, de az akkor tett felajánlásoknak csak egy részét kapta meg végül az ország, miután nem indította be a megígért strukturális reformokat.

Orientalista.hu – Hirado.hu, MTI

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑