Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Gunatanamoiak is jártak korábban Magyarországo

2016. 09. 25.

A határvédelem fontosságára, illetve a titkosszolgálatok együttműködésének jelentőségére világítanak rá azok az amerikai diplomáciai, illetve belbiztonsági iratok, amelyekből kiderül: az ezredfordulón – még a 2001. szeptember 11-i terrortámadások előtt – több olyan személy is járt Magyarországon, átjáróháznak tekintve Európát, akit később terroristaváddal Guan­tánamón tartottak fogva az amerikaiak. Volt köztük, aki saját vallomása szerint rendszeresen járt hazánkban.

A 90-es évek délszláv háborúi idején a boszniai Bihács autóval bejárható távolságra volt Magyarországtól, amelyet egyébként a nemzetközi békefenntartók is az „első nyugatias helyként” tartottak számon: ide jártak bevásárolni vagy a kimenőjüket eltölteni. Nálunk vásárolt be a Vörös Félhold segélyszervezet részére Mohammed Nechle, akit 2001 októberében a bosnyák hatóságok őrizetbe vettek, mert másokkal együtt a szarajevói amerikai nagykövetség elleni terrorcselekmény előkészítésével vádolták.

Személyi anyagában – amely a WikiLeaks kiszivárogtató portálon olvasható – az áll: az algériai–bosnyák állampolgárt az amerikaiak 2002 és 2008 között tartották fogva a guantánamói bázison, az algériai Fegyveres Iszlám Csoport tagjának tartották és az al-Kaidával is összefüggésbe hozták. Később elengedték.

Hasonló a háttere Musztafa Aid Itirnek; a szintén Algériából honosított bosnyák férfi „rendszeresen járt Magyarországon, ahol az útlevelét is kiállították”, feltehetően egy itteni diplomáciai képviseleten. De előfordult, hogy 1998-ban 24 óra leforgása alatt öt európai országon is átkelt, mivel Németországból hozott be egy autót. Eközben a Muszlim Testvériség terrorizmushoz köthető boszniai tagjaként tartották nyilván. Megfordulhatott hazánkban a kuvaiti Fuad Mahmud al-Rabia is, akiről úgy tartották, tagja az al-Kaidának és legalább négyszer találkozott Oszama bin Ladennel. 2008-ban háborús bűnökkel vádolták meg, de később ezeket ejtették, és elengedték.

Emlékezetes, 2009-ben a Bajnai-kormány befogadott egy palesztint, akit elengedtek Guantánamóról.

April Foley akkori amerikai nagykövet egy feljegyzéséből kiderül: a magyar kormány előzetesen csak ujgurok befogadását zárta ki „a fejlődő kínai gazdasági kapcsolatok, valamint a kínai nagykövetség részéről gyakorolt nyomás miatt”.

Magyar Idők

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑