Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Hogyan alakul Irán sorsa az amerikai szankciók után?

2018. 08. 12.

Májusban jelentette be az Amerikai Egyesült Államok elnöke, hogy felmondja az Iránnal 2015-ben megkötött atomalkut, így a héten már érvénybe is léptek az újabb, Teherán elleni szankciók, amelyek többek között az ország dollárvásárlásait, az arany- és nemesfém-kereskedelmét, széniparát és repülőbeszerzéseit, valamint az autóipari ágazatot is érintik.

Az atomalku egyezményt még 2015-ben kötötte az Obama-kormány, ezt öt nagyhatalom írta alá – mondta el Wágner Péter, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója. Az egyezmény az Iránban aggasztóan előrehaladó nukleáris fegyverfejlesztési kísérleteket próbálta szabályozni. Bár Irán még csak az urándúsítás folyamatánál tart, szakértők szerint nem sok választja el attól, hogy eljusson nukleáris fegyver kifejlesztéséig.

A Trump-kormány azonban teljesen más álláspontot képvisel az üggyel kapcsolatban. Donald Trump amerikai elnök úgy véli, az Iránra kivetett szankciók majd negatívan hatnak az ország gazdaságára és a lakosság életkörülményeire, így a lakosság tiltakozásokba, tüntetésekbe kezd, és elégedetlenségüket fejezik ki az iráni rezsimmel szemben – erről már Pintér Károly, Amerika-szakértő beszélt a Kossuth Rádió Ütköző című műsorában.

Hozzátette, szerinte ez naiv hozzáállás, ugyanakkor az már látszik, hogy a szankciók némileg megnehezítik az iráni kormány dolgát.

Nincs átgondolt külpolitikai stratégia

Wágner Péter szerint nehéz megítélni, hogy pontosan mit is akar Donald Trump elérni a gazdasági kapcsolatok tekintetében, úgy véli, nincs jól átgondolt külpolitikai stratégiája. Példaknt említette a Trump-Putyin találkozót, amely Donald Trump nyilatkozata szerint „nagyszerűen” sikerült, azonban néhány napja már arról lehetett olvasni, hogy életbe léptek az újabb amerikai szankciók Oroszországgal szemben.

A kutató úgy véli, elképzelhető az is, hogy erősödni fognak az Iránra kivetett szigorítások, ugyanakkor Trump már többször is kijelentette, hogy az Egyesült Államok „kapuja nyitva áll” és szívesen tárgyalna négyszemközt Hasszán Róháni iráni elnökkel. Megjegyezte, fegyveres konfliktus nem valószínű, hogy kialakulna a két állam között, Irán ugyanis nem merne fellépni ilyen szinten az Egyesült Államok ellen.

Amerikai belpolitikai játszma

Az Irán elleni szankciókat jelentős részben amerikai belpolitikai játszmának is lehetne nevezni – jegyezte meg Pintér Károly. Már az Obama-kormány idején is sokan támadták az egyezményt, a legerőteljesebben a republikánusok adtak hangot nemtetszésüknek.

Hozzátette: ugyanakkor Trump politikájában egyfajta következetesség mutatkozik meg, mert már a kampány idején is az egyezmény felmondását hangsúlyozta, amelyből idén ki is lépett. A szakértő is osztja azt az álláspontot, hogy a szankciók erősödni fognak, hiszen az amerikai vezetés célja, hogy népi forradalom törjön ki Iránban, amely megdönti a jelenlegi demokrata-iszlamista rezsimet.

Nem követik Trump álláspontját

Az Egyesült Államok kilépése egyedüli: a többi aláíró ország nem lépett ki az atomalkuból. Pintér Károly szerint ez nem nevezhető politikai „arcvesztésnek” Trump részéről, sőt úgy véli, az amerikai elnök még élvezi is, hogy ő az egyedüli, aki ezt meg merte lépni.

Pintér Károly úgy véli, azzal, hogy az európai országok határozottan léptek fel Amerika álláspontja ellen, részben az évek óta tartó hideg viszonynak tudható be az Egyesült Államok és a főbb európai nagyhatalmak között. Az európai reakcióban szerinte a Trump külpolitikai vonalvezetésével szembeni bizalmatlanság és elutasítás mutatkozik meg ismét.

Az európai államok ugyanakkor vonakodnak, és egyelőre nem lépték meg az alku felmondását, az Iránnal való kereskedésüket ugyanakkor nehezítheti, hogy az amerikai elnök jelezte, nem üzletel azokkal, akik ugyanezt Iránnal teszik meg.

Hirado.hu, Kossuth Rádió

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑