Cadmus fordítás Cadmus

Így vetnének véget a női körülmetélésnek

2016. 10. 22.

Svájci és szudáni kutatók szerint a szórakoztatóipari termékekbe, például szappanoperákba ágyazott üzenetek segíthetnek felszámolni a női nemi szerv megcsonkításának gyakorlatát.

A kutatói csoport állítását egy Szudánban elvégzett felmérés adataira alapozza. A vizsgálat során összesen négy filmet készítettek, amelyek középpontjában egy távoli szudáni vidéken élő kiterjedt család állt. A történetek mindegyikét szerelem és ármány hatotta át, de a főszereplők más-más módon viszonyultak a női körülmetéléshez.

A szakemberek több mint 120 falusi közösség több ezer tagjának vetítették le a filmeket az afrikai országban, és közvetlenül a mozi megnézése után, majd egy héttel később is kikérdezték őket a csonkítással kapcsolatos nézeteikről.

A szórakoztatóiparon keresztül több embert lehet elérni

Eredményeink azt mutatják, hogy a szórakoztatás hatékony eszköz lehet a női körülmetéléssel kapcsolatos kulturális attitűd megváltoztatásában – hangsúlyozta Charles Efferson, a Zürichi Egyetem munkatársa. Az elkészült tanulmány szerint az olyan szappanoperák hatására, amelyekben a főhős nemet mond az ártalmas gyakorlatra, a nézők jóval pozitívabban kezdtek viszonyulni a meg nem csonkított lányokhoz.

A szociológusok szerint a szórakoztatóipar bevetésével a népesség nagyobb hányadát lehet megszólítani, mint a dokumentumfilmek révén. Másrészt a szórakoztató műsorok hatékony alternatívái lehetnek az olyan keményebb módszereknek, mint az ártalmas gyakorlatot űző közösségek kriminalizálása, ami akár a titokban végzett csonkítások megszaporodását is eredményezheti.

Több mint 200 millió nőt érint

Az ENSZ gyermekjogi szervének (UNICEF) februárban közzétett, 30 országra kiterjedő kutatása szerint világszerte több mint 200 millió lány és asszony szenvedte el a nemi szervének megcsonkítását.

A hiedelem szerint a körülmetélésen átesett nő képes ellenőrzés alatt tartani szexuális vágyait, egyben termékenyebbé is válik. Az érintett közösségek sokszor a házasság előfeltételeként tekintenek a szokásra. Sőt, többen vallási kötelezettségnek tartják a megcsonkítást, dacára annak, hogy azt sem a Korán, sem a Biblia nem említi.

A női körülmetélés eközben viszont súlyos fizikai és lelki tünetekkel járhat. Előfordulhat, hogy a megcsonkítás alanya elvérzik, vagy a piszkos késeken megtelepedő baktériumok okozta fertőzésekbe hal bele. A meg nem csonkított lányok esetében pedig fennáll a kiközösítés kockázata.

Nemzetközi lépések a csonkítás ellen

Az ENSZ Közgyűlése 2012 decemberében egyhangúlag elfogadta a női körülmetélés betiltását követelő határozatot. A világszervezet tavaly szeptemberben azt tűzte ki célul az ügyben, hogy a káros szokás 2030-ra végleg tűnjön el a Föld országaiból.

A rituálé ettől függetlenül jelenleg még mindig elterjedt Afrika bizonyos részein és a Közel-Kelet, valamint Ázsia egyes területein is. Az ENSZ adatai szerint a Szudánban élő 15 és 49 éves kor közötti lányok és nők 87 százaléka esett át genitális csonkításon.

Orientalista.hu

Megosztom:

,




Back to Top ↑