Cadmus fordítás Cadmus

Jól érzi magát Hazánkban a diaszpóra

2018. 10. 10.

A magyarországi török közösség a több mint húszezresre becsült kínai diaszpórához képest rendkívül csekély, a 82 milliós lakosságú Németországban élő hárommilliós török migrációs háttérrel rendelkező bevándorlóhoz képest pedig egyenesen elenyésző: a becslések szerint körülbelül háromezren élhetnek Magyarországon, többnyire a fővárosra és Budapest környékére korlátozódva; a hivatalos adatok azonban még ennél is szűkebb szórványról számolnak be.

A török statisztikai hivatal szerint például a 2017 áprilisában megrendezett, Recep Tayyip Erdogan török államfő elnöki jogköreinek kiszélesítését lehetővé tevő, az államfő teljhatalmának megágyazó népszavazáson 1935 szavazásra jogosult török állampolgár tartózkodott hazánkban, ebből pedig mindössze 913-an járultak az urnákhoz. Ráadásul a leadott voksok sem Erdogannak kedveztek: a referendumon részt vevők több mint 74 százaléka nemmel szavazott a török elnök hatalmának kiterjesztésére.

Mehmet Inceoglu, az Európai Demokratikus Törökök Uniójának magyarországi elnöke szerint bár ezek az adatok meglepők lehetnek, mégis általánosságban elmondható, hogy a Magyarországon élő török diaszpórát büszkeséggel tölti el, amiért Erdogan Budapestre látogat.

Inceoglu a Magyar Időknek elmondta, az itt élő törökök többsége ösztöndíjon vagy egyéb tanulmányi programon keresztül érkezett 1990-es évektől kezdve, aztán itt ragadt. „Én magam is az ELTE Jogtudományi Karán szereztem diplomát, mostanra pedig már húsz éve élek ebben a csodás országban” – fogalmazott. Az Inceoglu által vezetett, a török elnök mögött álló Igazság és Fejlődés Pártja által támogatott civil szervezetnek egyébként éppen az a feladata, hogy segítse a diaszpórát a felmerülő gondok megoldásában: hiányok és tervek vannak, például nincs megfelelő imahely a közösség számára és megfelelő tanintézmény sem.

Egy mecsetépítés is tervben volt a két ország támogatásával, de az utóbbi négy-öt évben lekerült a napirendről, vélhetően nem függetlenül a migrációs válságtól – tette hozzá Inceoglu. – Az egész közösség nevében mondhatom, hogy a törökök jól érzik magukat Magyarországon, és büszkén hívjuk a hazánknak – mondta.

Magyar Idők – Tóth Loretta

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑