Cadmus fordítás Cadmus

Kétmillió euróval támogatja a kormány a közel-keleti keresztényeket

2017. 02. 23.

Egymillió euróval támogatja a kormány a szír ortodox egyházat és ugyanennyivel a szír katolikus egyházat – jelentette be az emberi erőforrások minisztere szerdán Budapesten.

Balog Zoltán elmondta: a támogatásról kedden állapodott meg Orbán Viktor miniszterelnök és a Magyarországon tartózkodó II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárka. A miniszter a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, II. Efrém Ignác előadása előtt mondott köszöntőjében kiemelte: a keresztény hit lényegéhez tartozik a segítségnyújtás és a testvéri szeretet. Ezért is megdöbbentő a közel-keleti keresztényekkel szembeni világméretű közöny és hallgatás.

“Rólunk van szó, ha ők nem lennének, mi sem lennénk”

Balog Zoltán úgy fogalmazott: a nyugati kereszténység 21. századi szégyene, hogy még soha nem álltak olyan közel a megsemmisüléshez a közel-keleti keresztény közösségek, mint ma. Hozzátette: amikor a közel-keleti keresztényekről van szó, “rólunk van szó, ha ők nem lennének, mi sem lennénk”, hiszen arról a földről ered a keresztény tanítás és kultúra.
Amikor tehát ezeket a közösségeket támogatjuk, akkor “nem adunk, hanem visszaadunk egy keveset abból, amit évszázadokon, sőt évezredeken keresztül tőlük kaptunk” – mutatott rá Balog Zoltán.

Ha Irak egységes marad, a keresztényekkel nem kell külön bánásmód

II. Efrém Ignác előadásában a politikusok felelősségéről szólva hangsúlyozta: szeretnének békében élni saját szülőföldjükön, ehhez pedig az kell, hogy a döntéshozók ne engedjék fegyverhez jutni a terroristákat, ugyanakkor támogassák Irak és Szíria hadseregét, hogy megvédhessék az embereket, függetlenül vallási és etnikai hovatartozásuktól.

Az egyházi vezető szólt arról, hogy mivel Irakban a muszlimok közül igen sokan csatlakoztak az Iszlám Állam terrorszervezethez, a keresztények félnek, és szeretnének nemzetközi garanciát arra, hogy a hazájukban maradhatnak. Kitért arra, hogy amennyiben Irak egységes marad, és lesz egy erős központja, akkor a keresztényeknek nem lesz szükségük külön bánásmódra, de ha nem, akkor létre kell hozni egy számukra elkülönített biztonságos zónát.

II. Efrém Ignác elmondása szerint Szíriában a helyi egyházi vezetők közösen kérték, hogy szüntessék meg az országgal szembeni szankciókat, hiszen azok leginkább az egyszerű embereket sújtják. Hozzátette: az emberektől pedig “azt kérjük, hogy jöjjenek el hozzánk, beszélgessenek az egyszerű emberekkel, adjanak reményt, és mutassák meg, hogy mellettünk állnak”, legfőképp pedig “imádkozzanak értünk, keresztényekért és muszlimokért egyaránt”.

Magyarország példaértékű

A szír ortodox egyház pátriárkája az M1-nek adott interjújában elmondta, azt szeretné, hogy segítséget kapjanak, hogy folytathassák a közösségi építő és fenntartó munkát, hogy megállíthassák a keresztények elvándorlását. Magyarország tevékenységét e tekintetben példaértékűnek tartja.

Már az üldözött keresztények ügyeivel foglalkozó államtitkárság megalapítása is egy nagyon fontos üzenet arról, hogy Magyarország, a magyar kormány nagyon fontosnak tartja a közel-keleti keresztény közösségek megmaradását. A miniszterelnök úrral folytatott megbeszélésem csak megerősített ebben. Nagyon hálásak vagyunk ezért – mondta az egyházfő.

A II. Ignác Efrémmel készült teljes interjút szombat este láthatják az M1-en.

Orientalista.hu – (Hirado.hu, MTI)

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑