Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Kitart a magyar követség Líbiában

2018. 09. 29.

„A nagykövet és a munkatársak megfelelő hely – és személy ismerettel rendelkeznek, a nagykövetség napi munkáját szigorú biztonsági rendszabályok és utasítások alapján végzi” – válaszolta a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) sajtóosztálya lapunk érdeklődésére, hogy biztonságban vannak-e a magyar nagykövetség dolgozói Líbiában.

Az aggodalmat az indokolta, hogy augusztus vége óta újra fellángoltak a harcok Tripoliban: az elmúlt hetekben óvatos becslések szerint is legalább 115-en vesztették életüket, mindennapos a bombázás és lövöldözés. Egy helyi forrásunk egyenesen arról számolt be, hogy a háború most szinte rosszabb, mint 2011-ben, Moamer Kadhafi bukása, a NATO-beavatkozás idején volt. A nemzetközileg elismert kormány már az ENSZ-hez is fordult beavatkozást sürgetve, bár a legújabb hírek szerint végül átmenetileg sikerült békét kötnie a szemben álló feleknek.

A KKM tájékoztatása szerint a magyar külképviseletet tavaly november 22-én nyitottuk újra, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábbi nyilatkozata szerint azért, hogy ezzel is segítsük a migráció megfékezését. A lépés nem veszélytelen, hiszen korábban számos nyugati ország képviseletét támadás érte, emlékezetes például, hogy 2012-ben Bengáziban az amerikai nagykövettel is végeztek. A magyar missziót egy tapasztalt diplomata, Márton Béla vezeti, aki már a háború kirobbanásának idején is Tripoliban szolgált, a végsőkig kitartva, az egyik utolsó kapocsként az Európai Unió és Líbia között. Nevéhez fűződik például, hogy 2011-ben sikerült elérnie négy letartóztatott nyugati újságíró szabadon bocsátását. Másrészt kritika is érte, amiért „nagyrészt felfegyverzett rablóbandákként” írta le a Kadhafi ellen küzdő fegyvereseket.

Idén januárban a HVG közölte hogy a líbiai sajtó arról cikkezett, egy együttműködés keretében líbiai páciensek érkezhetnek magyar kórházakba, illetve magyar orvosok mehetnek ki, valamint az egészségügyi miniszter budapesti látogatásáról is szó esett.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a háborús évek után a kereskedelem kezd megélénkülni, de még így is elenyésző, 2017-ben a behozatal a 7 milliárd forintot, a kivitel a 3 milliárd forintot is alig érte el.

Líbiában becslések szerint 800 ezer migráns él, jelentős részük Európába tartana. Az Európai Unió a líbiai parti őrség megerősítésével, az embercsempészek elleni harccal, a stabilitás megteremtésével igyekszik megfékezni őket – a magyar nagykövetség ebben is segíthet.

Népszava nyomán

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑