Cadmus fordítás Cadmus

Korai kurd álom

2017. 08. 24.

Előre be nem jelentett látogatást tett kedden James Mattis amerikai védelmi miniszter a kurdok fennhatósága alá tartozó észak-iraki Erbil városában azzal a céllal, hogy csillapítsa a szeptember 25-re kitűzött, a kurd területek függetlenségéről szóló népszavazás miatt felkorbácsolt indulatokat.

Mattis megismételte az Egyesült Államok sokszor hangoztatott álláspontját, miszerint Washington egy egységes, stabil és demokratikus Irakban érdekelt. Mattis személyesen találkozott Maszúd Barzani iraki kurd elnökkel is, akivel tudatta, a népszavazás időpontját nem tartja megfelelőnek, mert az hátráltatná az Iszlám Állam terrorszervezet elleni küzdelmet a régióban.

Barzaninak azonban eltökélt szándéka a kurd álom megvalósítása. Nyomatékosította, a népszavazást megtartják, hacsak nem kínálnak ennél jobb alternatívát. Elemzők ugyanakkor megjegyzik, ha győznek is az igenek, akkor sem világos még, milyen út vezet az iraki kurdok függetlenségéhez, hiszen a referendummal szemben az Egyesült Államokon túl Törökországnak és Iránnak is fenntartásai vannak.

WASHINGTON NEM TÁMOGATJA A FÜGGETLENSÉGI SZAVAZÁST

Mattis Erbilből tegnap egyenesen Ankarába utazott, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnökkel egyeztessen a kurd függetlenségi törekvésekről és az Iszlám Állam elleni harcról, érkezése előtt azonban levelet küldött török kollégájának, Fikri Isiknek, amelyben biztosította arról: a szíriai kurd harcosoknak nyújtott amerikai fegyvereket visszaveszik, amint sikerül kiszorítaniuk az Iszlám Állam dzsihadistáit a szíriai Rakka városából.

Törökország elsősorban azért nem nézi jó szemmel, hogy Washington és az iraki kormányerők kurd segítséggel próbálják megfékezni a terroristákat, mert az Iszlám Állam elleni harcok során egyre több terület került kurd ellenőrzés alá, Ankarának pedig semmiképp sem érdeke, hogy a világ legnagyobb állam nélküli kisebbsége tovább erősödjön a térségben.

Erdogan államfő tegnap nyomatékosította: Törökország mindenáron megakadályozza, hogy kurd militánsok alkotta „terrorfolyosó” jöjjön létre Észak-Szíriában. Az iraki kurdok népszavazásával kapcsolatban szintén nemtetszését fejezte ki. Mint mondta, azt Irak központi kormányának is jóvá kellene hagynia, ellenkező esetben a lépés az ország szétszakadásához vezet.

Magyar Idők – Tóth Loretta

 

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑