Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Körutat tett a Szentföldön Vilmos brit herceg

2018. 06. 30.

Történelmi jelentőségű, négynapos látogatáson járt Izraelben Vilmos, a brit korona várományosa. A cambridge-i herceg – aki jelenleg második a brit trónutódlás rendjében – nemcsak a királyi család első, hivatalosan Izraelbe látogató tagja annak 1948-as megalakulása óta, de az első olyan sarja is, aki a palesztin fennhatóság alatt lévő Ciszjordániába is ellátogatott.

A politikailag meglehetősen érzékeny diplomáciai vizit kezdetén Vilmos Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel találkozott Jeruzsálemben, aki történelminek nevezte a herceg szentföldi körútját. Találkozójukat követően Vilmos útja a Palesztin Hatóság székhelyére, Rámalláhba vezetett, ahol a herceget Mahmúd Abbász palesztin elnök fogadta. Sajtóforrások szerint Reuven Rivlin izraeli elnök előzőleg arra kérte a herceget, hogy vigye a béke üzenetét Abbászhoz, amire az elnök úgy reagált: a palesztin oldal teljes mértékben elkötelezett a békefolyamat mellett.

Vilmos a Közel-Kelet stabilitásának jelentőségét hangoztatta Rámalláhban, majd a város melletti Dzsalazún menekülttáborban is látogatást tett, ahol palesztinok tízezrei élnek.

A politika mellett a vallás is főszerepet kapott a királyi vizit során: a csütörtöki, utolsó Izraelben töltött napon Vilmos felkereste a jeruzsálemi siratófalat, illetve a muszlimok és zsidó vallás szent helyeinek otthont adó Templom-hegyet. A cambridge-i herceg ezután dédnagyanyja, Aliz battenbergi hercegnő, görög és dán királyi hercegné sírjához is ellátogatott. II. Erzsébet királynő anyósa Athén náci megszállása után segített a zsidók bújtatásában, és halála előtt kifejezetten kérte, hogy az Olajfák hegyén temessék el.

London és Izrael kapcsolatai történelmileg viharosak: a palesztinai brit főhadiszállásként szolgáló jeruzsálemi Dávid király szállodánál 1946-ban elkövetett robbantásos merényletet követően kezdődtek meg a tárgyalások a brit mandátum felmondásáról és egy átfogó rendezési tervről. Az utolsó brit katona 1948. május 15-én hagyta el az akkor már hivatalosan megalakult Izrael állam területét. Vilmos herceg a mostani útján éppen a Dávid király szálloda egy lakosztályában szállt meg.

Magyar Idők 

Megosztom:

, , , , , ,




Back to Top ↑