Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Közel Ciprus újraegyesítése

2016. 11. 13.

Bizakodóan nyilatkoztak a felek Svájcban a ciprusi újraegyesítésről szóló tárgyalássorozat előrehaladtával. Hivatalosan péntekre kellett volna tető alá hozniuk a történelmi megállapodást, de ezt nem sikerült véghezvinni, ugyanakkor a Mont Pelerin üdülőközpontban zajló egyeztetést nem hagyták félbe, a dokumentumok aláírása pedig a ciprusi megosztottság végét jelentheti, vagy elvezethet addig, ha a svájci sorozatot Nicosiában folytatni tudják.

A mostani egyeztetésen tervezik kihirdetni azt a tárgyalást, amelyen már részt vesznek a két ciprusi közösség képviselői mellett a társult államok, azaz a görög és török ciprusi csoporton kívül Görögország, Törökország és Nagy-Britannia küldöttei is. Tegnapi hírek szerint a tárgyalásokon egyik fél sem tudta elérni az általa vágyott területi hányadot, de azt állították, ez nem jelent megakadást, folytatódnak az egyeztetések.

Ciprus 1974 óta van hivatalosan kettéosztva, azt követően, hogy 1960-ban a britek sajátos megállapodás keretében engedélyezték a függetlenséget, katonai bázisokat tartva fenn a szigeten. Az addig szétszóródva, egymás mellett élő török és görög lakosság egymás ellen fordult, majd a görögországi katonai puccs után olyan bábkormány került hatalomra, amely az enószisz, azaz a Görögországgal való egyesülés mellett tört lándzsát.

MAGYARI_TEMP

A törökök erre reagálva azonnal megszállták a sziget északnyugati részét, ahol ma is rengeteg katona állomásozik. Az Észak-Ciprusi Török Köztársaságot kizárólag Törökország ismeri el hivatalosan, a nemzetközi közösség megszállt területnek tartja, ezért gazdasági szempontból is szükséges volna az ott élő törököknek a kiegyezés az EU-tag Ciprussal, ahogy a turizmus felélénkítését is régóta várja mind Ankara, mind Lefkosa.

A tárgyalások valószínűleg azért kaptak újra lendületet, mert Ankarának is fontos a megállapodás az unió­val, minthogy Törökország EU-tagságának folyamata Ciprus ellenállása miatt bármikor megakadhat, ha nem sikerül rendezni az ügyeket. Emellett Törökország kimondott célja, hogy a térség energiaelosztó központja legyen, és rajta keresztül juthasson el a Ciprus mellett fellelt földgáz Európába vagy a Közel-Keletre.

Kémlelő Aphrodité

Ciprus sajátos elhelyezkedése következtében a Földközi-tenger medencéjének első számú kémközpontja. A brit hadsereg két bázisa lehetővé teszi, hogy a Közel-Kelet eseményeit nagyon közelről tudja figyelni London, de hasonlóképp jár el az Egyesült Államok és Franciaország is, valamint a görög részen látványosan terjeszkedő Oroszország is. A rendkívül kicsiny török területen mintegy 35 ezer török katona állomásozik, valamint – mivel a felsőoktatás ingyenes – rengeteg az egyetemista Törökország minden szegletéből. Ha a török és a görög közösség megállapodik, Nagy-Britannia akkor sem adja vissza a koronához tartozó zónát Aphrodité szigetén.

Magyar Idők

Megosztom:

, , , , , , ,




Back to Top ↑