Cadmus fordítás Cadmus

Külügyi tisztségviselőket vett őrizetbe a mianmari hadsereg

2021. 02. 19.

Őrizetbe vették csütörtökön a mianmari külügyminisztérium tucatnyi tisztségviselőjét annak vádjával, hogy csatlakoztak a katonai hatalomátvétel ellen hirdetett polgári engedetlenségi mozgalomhoz. Eközben letartóztatási parancsot adtak ki a puccs elleni megmozdulásokra buzdító hat helyi híresség ellen.

Az őrizetbe vétel tényét a külügyi tárca illetékesei erősítették meg az EFE hírügynökségnek. A tisztségviselők egy emberi jogi szervezet épületeiben rejtőzködtek a fővárosban, Najpjidóban.

Sok köztisztviselő csatlakozott az egészségügyi szektor által hirdetett sztrájkokhoz – amelyek a polgári engedetlenségi mozgalom egyik leghatásosabb eszközének számítanak -, ami bénítja a közigazgatást.

Csütörtökön folytatódtak a tiltakozó megmozdulások, igaz, kisebb volumenben. Demonstrációk voltak az ország legnagyobb városában, Rangunban, illetve Najpjidóban, Mandalajban és a turisták által kedvelt Baganban, olyan jelszavakkal, mint: “Demokráciát akarunk”, “Nem a diktatúrára”.

Helyi hírek szerint sokan újabb módszerekhez folyamodtak, egyesek például forgalomlassítással támogatják a mozgalmat, akadályozva így a rendőrséget, hogy gyorsan a tüntetések helyszínére érkezzen, illetve megnehezítve a munkába jutást.

A mianmari katonai hatóságok közölték, hogy letartóztatási parancsot adtak ki rendezők és színészek ellen, akik a gyanú szerint támogatták a katonai junta elleni megmozdulásokat.

Az egyik gyanúsított rendező, Na Gji azt írta Facebook-oldalán: “nem állunk meg, amíg a diktátor el nem esik!”.
A Politikai Foglyokat Támogató Egyesület (AAPP) nevű mianmari jogvédő szervezet szerint szerdáig 495 embert vettek őrizetbe politikai indíttatásból a február 1-jei puccs óta.

Mindeközben beszámoltak arról is, hogy csütörtökön számos mianmari kormányportál bénult meg hackertámadás miatt.

A brit kormány csütörtöki beszámolók szerint szankciókkal sújtott három mianmari tábornokot jogsértések miatt. “Az Egyesült Királyság elítéli a katonai puccsot és Aung Szan Szú Kjí (mianmari vezető) és további politikusok önkényes fogva tartását” – tudatta Dominic Raab brit külügyminiszter.

A szankciókkal sújtott három személy Mja Tun U jelenlegi védelmi miniszter, Szo Htut belügyminiszter és Than Hlaing belügyminiszter-helyettes.
Szankciókat jelentett be csütörtökön Kanada is, amelynek közlése szerint kilenc mianmari katonai tisztségviselővel szemben alkalmaznak büntetőintézkedéseket.

A kanadai kormány szerint a puccs tömeges letartóztatásokhoz, erőszak alkalmazásához és a demokratikus szabadságjogok korlátozásához vezetett. Ottawa felszólította a mianmari hadsereget, hogy engedje szabadon a katonai hatalomátvétel során jogtalanul őrizetbe vetteket.

Az úgynevezett Négyoldalú Biztonsági Párbeszéd (QSD) nevű fórum tagállamainak (Ausztrália, India, Japán és az Egyesült Államok) külügyminiszterei virtuális ülésükön egyetértettek abban, hogy vissza kell állítani a demokráciát Mianmarban, és egyúttal kifejezték, határozottan ellenzik a status quo erővel történő felbolygatását – mondta újságíróknak csütörtökön Motegi Tosimicu japán külügyminiszter.

A mianmari hadsereg február első napján, az új parlament megalakulása előtt pár órával vette át a hatalmat, és letartóztatta az országot vezető politikusokat, köztük a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít és Vin Mjin államfőt. A katonaság arra hivatkozott, hogy a kormány nem vette figyelembe a novemberi választásokkal kapcsolatos panaszait. A választáson Aung Szan Szú Kjí pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) elsöprő győzelmet aratott. A puccs óta, a kihirdetett rendkívüli állapot ellenére, rendszeresek a tömegtiltakozások Mianmarban.

MTI

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑