Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Kutab, egy sokszínű, ízletes azeri specialitás

2017. 08. 02.

Az azeri konyha az egyik leggazdagabb és legváltozatosabb a világon, köszönhetően a hagyományoknak. A kutab talán a legkedveltebb nemzeti étel Azerbajdzsánban. Az egyik tradicionális azeri étterem vezetője, Elshad Tagijev mesél az eredetéről.

“A kutab egy ősi, tradicionális azeri húsételétel . Többféle zöldfűszerrel készülhet el. Ez teszi tájegységenként egyedivé a kutabot. Gyógynövények, különféle szószok, cseresznye-, gránátalma- vagy szilva kerülhet még bele. Ezek adják a különleges és kellemes ízét” – állítja a bakui Shaki Étterem vezetője.

A kutab amolyan frissen sült, egész vékony lepényféle, amit darált hússal, zöldekkel, például spenóttal, kaporral, petrezselyemmel, illetve feta sajttal vagy sütőtökkel töltenek meg.

– Honnan ered ez az egyszerűnek tűnő étel?

– Hajdanán, amikor az azeri népek kenyeret sütöttek, mindig kimaradt egy kis tészta. Ennek jó hasznát vették, mert az egyéb fűszernövények elegyítésével el is készült a kutab őse, amit aztán további alapanyagok hozzáadásával, az évszázadok során kreatívan alakítottak – tudjuk meg Elshad Tagijevtől.

A kutab számtalan, régiónként különböző változatban ismert Azerbajdzsánban. Mindenki esküszik a saját elkészítési technikájára, ízesítésére.

A Kaszpi-tenger partján készítik a kutab joratot, az egyik legrégebbi és legnépszerűbb fajtáját készítik ennek az azeri különlegességnek. Tevehús, belsőségek, sütőtök és esetleg sajt kerül itt a tésztába.

A sokszínűség és az egyszerűség a két legfőbb jellemzője a kutabnak.

Ez a sokféleség nem is tükrözhetné, képviselhetné jobban ezt az országot, aminek földrajzi elhelyezkedése, domborzata révén mind a négy évszak, egy időben jelen van.

A kutab bármely étkezésre tökéletes választás, legyen az ebéd, uzsonna vagy vacsora. Ezért is ez az első étel, amit a turisták felfedeznek, amikor a “Tűz Földjére” érkeznek.

Egy a sok közül, íme!

Bárányhúsos lepény gránátalmával

Hozzávalók: 38 dkg liszt + a szóráshoz egy kevés, 1 tojás, kb. 2 dl langyos víz, só

Töltelék:  20 dkg darált bárányhús (vagy marha-), 1 kis hagyma, egészen finomra aprítva, negyed gránátalma magjai (összesen kb. 40-50 szem)
Tetejére: olvasztott vaj, őrölt szumák (savanykás,
bordó színű fűszer)

Így készítse el!

A tésztához egy tálba szitáljuk a lisztet, hozzáadjuk az egész tojást, a sót, és fokozatosan annyi vizet (kb. 2 dl-t), amennyit felvesz. Elektromos kézi keverővel kikeverjük, majd lisztezett nyújtódeszkán lágy, elasztikus tésztát gyúrunk. 5 percig pihentetjük. Közben a töltelékhez a darált hússal összekeverjük a finomra aprított hagymát, sózzuk, borsozzuk. A tésztából kb. 40 cm hosszú hengert formázunk, amelyet 8 egyforma, kb. 5 cm-es darabra vágunk, majd ezekből golyókat készítünk.

Lisztezett deszkán egyenként kinyújtjuk a lepényeket: 20 cm hosszú, 15 cm széles, ovális formára. Az egyik felére egy-egy teáskanálnyi tölteléket helyezünk, amelyet vékonyan eloszlatunk a tésztán. Belenyomkodunk kb. 5-6 szem gránátalmamagot. A másik felét ráhajtjuk, a szélét alaposan összenyomkodjuk, hogy a sülés során ne nyíljon szét. Száraz, zsiradék nélküli serpenyőben sütjük a kutabokat, alacsony lángon, oldalanként kb. 3-3 percig. Tálaláskor, még melegen megkenjük olvasztott vajjal, és megszórjuk szumákkal.

Orientalista.hu – Euronews

 

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑