Cadmus fordítás Cadmus

Lehetetlen vállalkozás: orvosnak lenni az afgán frontvonalban

2019. 07. 16.

147 ezer ember halt meg a 18 éve zajló afganisztáni háborúban, amelyben egyik oldalon a tálibok állnak, a másikon a NATO támogatását élvező kabuli kormány.

2018-ban csaknem 11 ezer civil halt, illetve sebesült meg a harcokban. Ez a szám kilenc év alatt nőtt ekkorára, megduplázva a korábbi adatokat.

A civil veszteség drámai növekedéséhez a kormányellenes elemek öngyilkos merényletei és a kormányt támogató erők légicsapásai nagyban hozzájárultak.

Kabulban ma is harcok folynak. Bármelyik pillanatban bekövetkezhet egy támadás, a biztonsági incidensek a mindennapok részévé váltak. Az elmúlt évben a lázadók öngyilkos robbantásainak csaknem felét itt, a fővárosban követték el.

A nemzetközi civil szervezet, az Emergency kabuli sebészeti központja egyfajta védvonal a háború áldozatai számára, akik az ország minden tájáról érkezek ide. Sebesültek tucatjait hozzák be folyamatosan: olyan, hogy nyugodt éjszaka, itt nem létezik. Az intenzív terápiás részleg sohasem üres.

„Általában mellkasi sebesüléssel, hasüreget ért lövési sebesüléssel hoznak be betegeket, vagyis nagyon sok nyitott hasi, mellkasi operációt kell végeznünk” – magyarázza Mohamed Abed Faizi sebész.

Tavaly Afganisztánban csaknem ezer gyermek halt meg a háború miatt. Kétezren pedig sebesüléseket szereztek, nagy részüket itt kezelték. A 12 éves Musztafa rosszkor volt rossz helyen egy tűzharcban: mindkét lába lebénult. Felépülése rendkívül lassú, de az orvosok szerint egy hónap múlva újra tud majd járni.

“A mezőn dolgoztam, amikor eltalált a golyó. Jobb oldalon talált el, de a vállam bal felében megakadt. Amit legjobban szeretnék, hogy újra mehessek iskolába” – mondja.

A csaknem 400 orvosból, sebészből, gyógytornászból, nővérből álló csapat a hét összes napján, 24 órában dolgozik, életveszélyes körülmények közepette. Gyakorlatilag a lehetetlenre vállalkoznak, de kitartanak. Két éve például 130 sebesültet hoztak be egyszerre egy robbantás után.

„Bármelyik szerv megsérülhet, időben kell döntenünk és cselekednünk. Szükség van egy kórházra, ahol mindenre ugyanannyi figyelem jut. Normál esetben a kórházakban különböző osztályok vannak. Háborús sebesülteket viszont nem lehet osztályokra utalgatni, itt nagyon számít az idő, különben meghalnak. Itt a sebész multifunkcionális, a szó szoros értelmében” – mondja Hedajatullah Heydayat vezető sebész.

Sok túlélő örök életére magán viseli a háború jegyeit. A hétgyermekes apa, Abdul egy munkásokat szállító buszon utazott, amikor egy autóba rejtett pokolgép felrobbant mellette. Mindez Kabulban történt, júniusban.

„Láttam, hogy a lábaim odavannak. Leszakadtak. Valahogy kimásztam a buszból. A bátyám mögöttem ült, ő könnyedén kiugrott a buszból. Szóltam neki, hogy segítsen, mert égek. Nemcsak az én életemet mentette meg, hanem még másik három emberét is aznap. De a nagybátyámat nem sikerült. A szemem előtt égett halálra” – mondja.

Európa támogatja az életmentő szolgáltatásokat Afganisztánban. Az EU humanitárius Segélye komoly segítséget nyújt a sebesültek ellátásához, és megkönnyíti az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést azokon a területeken, ahol megsemmisültek a kórházak a harcokban.

„Költségvetésünk 25 százalékát erre fordítjuk” – mondja a szervezet munkatársa, Esmee de Jong. “Egyre nehezebb dolgunk van. Az egészségügyi misszió folyamatos támadás alatt van. Így megy ez az év eleje óta, több mint 100 létesítményt ért támadás, ami azt jelenti, hogy rengeteg ember számára elérhetetlenné váltak ezek az intézmények, ergo az általuk nyújtott szolgáltatás. Ráadásul az egészségügyi dolgozók is folyamatos, egyre növekvő életveszélyben vannak” – teszi hozzá.

És még így is, a lehetetlent viszik véghez, elképesztő bravúrokat végrehajtva.

Attagul elvesztette a koponyája és az agya egy részét egy robbantásban, mégis él, sőt, több műtét után egyre jobban van. Neki és a többieknek, akik életben maradtak egy olyan országban kell boldogulniuk, ahol nincs szociális háló és ahol a lakosság fele szegénységben él.

Euronews

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑