Cadmus fordítás Cadmus

Macron: Az amerikaiak elszigetelődtek Jeruzsálem kérdésében

2017. 12. 22.

Az Egyesült Államok azon szándéka, hogy elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosának, elszigeteli őket ebben a kérdésben – jelentette ki Párizsban Emmanuel Macron francia elnök.

“Az amerikaiak elszigetelődtek, én nem próbálok meg hasonlóképpen eljárni” – mondta a francia államfő Mahmúd Abbásszal, a Palesztin Hatóság elnökével tartott közös sajtótájékoztatón. Macron hozzátette: ő nem akarja egyoldalúan elismerni Palesztinát, mert nem hiszi, hogy ez hatékony lépés lenne.

“Hatékony lenne-e egyoldalúan elismerni Palesztinát? Nem hiszem. Hiszen ez a térségben zavarokat kiváltó amerikai döntésre adott válasz lenne” – fejtette ki a francia elnök. „Egy hibára hasonló hibával válaszolnék” – vélte Macron, majd hozzátette, hogy nem fogja a francia döntéshozatalt az amerikai politikára adott válaszként kidolgozni. A minapi amerikai döntés, amellyel az Egyesült Államok elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosának, világszerte heves bírálatot váltott ki, csütörtökön az ENSZ-közgyűlés is határozatban ítélte el a lépést.

Macron ismételten kiállt a francia álláspont mellett

Emlékeztetve, hogy helytelenítette az amerikai döntést, Emmanuel Macron, aki 2018-ban utazik a Közel-Keletre, ismételten kiállt a francia álláspont mellett, amely szerint a kétállami megoldásnak nincs alternatívája, és a felek közötti megállapodás nélkül nem lehet megoldani Jeruzsálem státuszát. Mahmúd Abbász, aki a nemzetközi jog megsértésével vádolta meg Washingtont, leszögezte, hogy semmilyen béketervet nem fogadnak el az Egyesült Államoktól, mert szerinte Jeruzsálem elismerésével Washington kizárta magát a közvetítésből.

Donald Trump amerikai elnök Jeruzsálemmel kapcsolatos bejelentésével “az Egyesült Államok saját magát zárta ki. Nem tisztességes közvetítő többé a békefolyamatban” – szögezte le a palesztin vezető. Mahmúd Abbász hevesen bírálta azokat a pénzügyi fenyegetéseket is, amelyeket Washington kilátásba helyezett az őt bíráló államokkal szemben.

“Nem lehet országokat pénzzel álláspontjuk kialakítására kényszeríteni. Nem lehet államokat azért megfizetni, hogy egy adott politikai állásponthoz alkalmazkodjanak” – tette hozzá Abbász. A csütörtöki ENSZ-határozatot a világszervezet 193 tagállama közül 128 támogatta, közöttük Washington több szövetségese, így Franciaország és Nagy-Britannia.

Harmincöt ország – közöttük Kanada, Mexikó, Lengyelország és Magyarország – tartózkodott, 21 ország nem vett részt a szavazáson, kilenc ország – közöttük az Egyesült Államok és Izrael – ellene szavazott. Abbász nehéznek nevezte a palesztin megbékélést, de hozzátette, hogy eltökéltek annak folytatásában. Az Egyiptom védnökségével a Fatah és a Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász között megkötött megállapodás értelmében december 10-ig kellett átadni a gázai hatásköröket a Palesztin Hatóságnak, de a határidő elmúltával az iszlamisták lényegében továbbra is az ellenőrzésük alatt tartják Gázát.

Orientalista.hu – MTI

 

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑