Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Még a kalózokat sem utasítja ki Németország

2018. 08. 08.

„Már a kalózokat sem utasítjuk ki az országból” – fakadt ki a legolvasottabb német napilap, a Bild azok után, hogy kiderült, egy nyolc éve kalózkodásért elítélt szomáliai bűnbanda tíz tagja közül öten a büntetésük letöltése után is Németországban maradtak és őket is a német állam tartja el, segélyt és szállást is kapnak – közölte az M1 Híradója.

2010-ben szomáliai kalózok rohanták le a német zászló alatt hajózó Taipan konténerszállító hajót. Az Indiai-óceán keleti része ekkor a világ legveszélyesebb tengerének számított. Szomáliában teljes volt a káosz és sokan próbáltak kalózkodásból megélni. A kis csónakokon érkező felfegyverzett férfiak megrohanták a hajókat, szomáliai kikötőkbe térítették azokat, majd hatalmas váltságdíjat kértek a rakományért és a legénység szabadon bocsátásáért cserébe.

A Taipan esetében azonban nem volt szerencséjük. Egy közelben tartózkodó holland hadihajóról gyorsan kommandósok érkeztek és látványos műveletben szabadították ki a tengerészeket. A kalózokat pedig elfogták.

A tengeri rablóknak – mivel német hajót próbáltak megszerezni – Németországban kellett felelniük tettükért. A hamburgi bíróságon hamarosan el is kezdődött Németország 600 év utáni első kalózpere. A tíz kalóz kettőtől öt évig terjedő börtönbüntetést kapott.

Szomáliában azóta nagyot változott a helyzet. A NATO, valamint a kínai és japán haditengerészet akcióinak hála a kalózkodás teljesen megszűnt, az országnak nemzetközileg elfogadott kormánya lett, a gazdasági helyzet napról napra javul. Több millió szomáliai tért haza a menekülttáborokból.

Időközben a Hamburgban elítélt kalózok letöltötték a büntetéseiket és kiszabadultak – négyen haza is tértek önként Szomáliába, egyikük pedig a rokonaihoz ment Svédországba.

A többiek sorsának a német Bild napilap járt utána. A „Még a kalózokat sem utasítjuk ki” című cikkben azt írták, tízből öten továbbra is Németországban vannak, mivel 2015-ös szabadulásuk után menedékjogot kértek, amit természetesen nem kaptak meg, de ez nem jelent semmit. Ketten megházasodtak, gyermekeik is születtek, családtagjaik jogszerűen tartózkodnak az országban és rájuk tekintettel megtűrtnek számítanak.

Három egykori kalóznak azonban semmiféle jogalapja nincs arra, hogy Németországban maradjon. Mégsem zavarja el őket senki, sőt, havi ezereurós állami segélyben is részesülnek. A lap kérdésére a hamburgi városi szenátus ezt azzal indokolta, hogy Szomáliába egyszerűen lehetetlen bárkit is visszatoloncolni. A berlini szomáliai követség nem tud megfelelő okmányokat kiállítani, nincs légi összeköttetés sem Szomáliával, amely amúgy sem minősül biztonságos országnak.

Hirado.hu , M1

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑