Cadmus fordítás Cadmus

Megállapodott a NAÜ Iránnal az ellenőrző kamerák karbantartásáról

2021. 09. 13.

Megállapodott a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) Iránnal a Teherán atomprogramjának ellenőrzéséhez szükséges kamerák karbantartásáról – jelentette be az atomsorompó-egyezmény betartásán őrködő szakosított ENSZ-szervezet, amelynek a főigazgatója, Rafael Grossi Teheránban tárgyalt.

A megállapodást néhány nappal azután jelentették be, hogy a NAÜ az együttműködés hiányát bírálta.
A NAÜ ellenőrei engedélyt kaptak, hogy karbantartsák a felszerelést és cserélhessék a memóriakártyákat – jelentette be az ENSZ-szervezet az Iráni Atomenergia-ügynökséggel együttesen kiadott közös közleményben.
Mohammad Eszlámi, az Iráni Atomenergia-ügynökség (AEOI) vezetője megerősítette, hogy megegyeztek a NAÜ kamerái memóriakártyáinak cseréjéről.

A NAÜ azonban továbbra sem férhet hozzá az atomlétesítményeket felügyelő kamerák adataihoz, bár Teherán februárban vállalta, hogy idővel átadja az adatokat, amennyiben sikerrel járnak a 2015-ös atomalku megmentéséről folytatott tárgyalások.

“A NAÜ ellenőrei engedélyt kaptak a meghatározott felszerelés karbantartására és az adathordozók cseréjére, utóbbiakat az NAÜ és az AEOI által lepecsétel helyen őrzik az Iráni Iszlám Köztársaságban” – áll a közleményben,
Rafael Grossi, aki idén második alkalommal látogatott Iránba, ezzel a kompromisszumos megállapodással biztosítja az iráni atomprogram ellenőrzésének folyamatosságát. A NAÜ attól tartott, hogy elvesznek az adatok, ha megtelnek a merevlemezek – jegyezte meg az AFP francia hírügynökség.

Grossi, aki a feszültség enyhítésére utazott az iráni fővárosba, a közeljövőben visszatér Teheránba magas szintű konzultációkra – olvasható a közös közleményben, amelyben méltatják “a két fél közötti kölcsönös együttműködést és bizalmat”.

Az IRNA hivatalos iráni hírügynökség jelentése szerint Eszlámi üdvözölte a Rafael Grossival folytatott “jó és építő jellegű tárgyalásokat”. Közölte, hogy hétfőn részt vesz a NAÜ kormányzótanácsának ülésén “a tárgyalások folytatása érdekében”.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség kedden előterjesztett szokásos negyedéves jelentésében az együttműködés hiányával vádolta meg Iránt. Válaszul Ebrahim Raiszi iráni elnök szerdán határozottan visszautasította a bírálatot, és kijelentette, hogy országa “átláthatóságról” tett tanúbizonyságot. “Természetesen ha a NAÜ nem konstruktív módon közelít, nincs értelme, hogy Irán konstruktívan reagáljon” – mondta.

Irán és a hat nagyhatalom – az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja (Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia és Franciaország) – valamint Németország 2015-ben Bécsben megállapodást írt alá, amelyben Irán az ellene bevezetett nemzetközi szankciók fokozatos feloldása fejében vállalta, hogy korlátozza atomprogramját. A nyugati nagyhatalmak azzal vádolták Iránt, hogy atombombára kíván szert tenni, amit Teherán máig tagad.

Donald Trump 2018-ban egyoldalúan kiléptette országát a szerződésből, és újból bevezette az iráni gazdaságot fojtogató szankciókat. Irán válaszként fokozatosan megszegte a szerződésben vállalt – az urándúsítás fokára, dúsított uránkészlet nagyságára és az urándúsító centrifugák kategóriájára – vonatkozó kötelezettségvállalásait. A felek áprilisban állapodtak meg a tárgyalások újrakezdéséről, de azokat június 20-án, két nappal Ebrahim Raiszi ultrakonzervatív iráni elnök megválasztása után elnapolták.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter a NAÜ-jelentés közzététele után figyelmeztetett: Washington közel áll ahhoz, hogy beszüntesse az atomalku újraindítása érdekében tett erőfeszítéseket.

Grossi várhatóan sajtótájékoztatót tart a visszatérése után, vasárnap este Bécsben – közölte a NAÜ.

MTI

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑