Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Méltatta indiát, bírálta Kínát az amerikai külügyminiszter

2017. 10. 19.

Rex Tillerson amerikai külügyminiszter szerdán egy előadásán méltatta Indiát, miközben Kínát bíráló szavakkal illette.

Az amerikai diplomácia vezetője a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (CSIS) nevű kutatóintézetben tartott előadásában az Egyesült Államok és India közötti „stratégiai partnerség” fontosságát hangsúlyozta, kiemelve, hogy Washington tovább erősítené ezt a kapcsolatot.

Rex Tillerson dicsérte India értékrendszerét és demokráciáját, szemben Kínáéval, amelyről azt állította, hogy „társadalma nem demokratikus”. A miniszter úgy fogalmazott: „a következő évszázadban” az Egyesült Államok számára „fontos lesz a Kínához fűződő viszonya”, de „mivel társadalma nem demokratikus, soha nem lesz olyan, mint egy nagy demokráciához fűződő viszony lehet”.

Előadásában a tárcavezető azt is hangsúlyozta, hogy Washington és Újdelhi kapcsolata „a közös értékrenden alapszik”, és „ez a két nagy és jelentős demokrácia a jövőjét is közösen képzeli el”.

Tillerson hosszasan kitért az India és Kína közötti rivalizálásra, s azon meggyőződésének adott hangot, hogy Peking „kevésbé felelősségteljesen” és „néha a nemzetközi rend szabályait is megsértve” mutatta ki szembenállását Újdelhivel. A miniszter utalt a Dél-kínai tengeren elkövetett kínai „provokatív cselekedetekre” is. Hangsúlyozva, hogy Washington „konstruktív kapcsolatokra” törekszik Pekinggel, leszögezte: az amerikai kormány nem huny szemet afelett, ha Kína veszélyezteti a vele szomszédos államok szuverenitását.

Rex Tillerson azt is közölte, hogy szerinte a térségnek és az egész világnak is az Egyesült Államok és India közötti szoros partneri kapcsolatokra van szüksége. Ezzel összefüggésben utalt arra, hogy India fontos partner az afganisztáni békesség megteremtésére irányuló erőfeszítésekben, ahogy Afganisztán gazdasági fejlesztésében is.

Tillerson emellett a nemzetközi biztonságban betöltendő vezető szerep felvállalására nógatta Indiát. Hozzátette: az Egyesült Államok felkészült arra, hogy hozzájáruljon India védelmi képességeinek megerősítéséhez. A miniszter hangsúlyozta, hogy az amerikai-indiai-japán biztonságpolitikai együttműködéshez mások is csatlakozhatnak. Konkrétan Ausztráliát említette. A miniszter közölte, hogy a jövő héten ázsiai körútra indul, melynek keretében Pakisztánba és Indiába utazik.

Orientalista.hu – MTI

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑