Cadmus fordítás Cadmus

Merkel konzekvens Afrika-politikát folytat

2018. 09. 03.

Az elmúlt időben egymásnak adták a kilincset Európa vezető politikusai a fekete kontinensen. A kérdés már csak az, hogy Afrika mennyire van felkészülve az európai igényekre.

„Az európai vezetők afrikai útjainak egy részében nyilván masszív átfedések vannak a migrációval elleni küzdelemben, vagy éppen a gazdaságpolitikai kérdésekben. Theresa May látogatásai nyilván a Brexit miatt történtek, hiszen az Egyesült Királyság próbálja átstrukturálni kereskedelmi pozícióit a világon, amely elég égető pluszfeladat lehet” – fogalmazott az M1 Ma este című műsorában a Migrációkutató Intézet kutatója. Ehhez képest Merkel és Macron jobban hátradőlhetnek – jegyezte meg Marsai Viktor.

Aki el akar indulni, a pozitív hírekre koncentrál

Arra a kérdésre, hogy igaz-e, hogy az embercsempészek különböző tájékoztatási eszközökkel mutatják be Németországot Afrikában, úgy válaszolt: persze, de ez többnyire a városokra igaz, hiszen ahogy Merkel, úgy az embercsempész csoportok nem mennek le vidéki területekre. Hozzátette, a közösségi médián, az interneten keresztül nagyon jól el lehet érni ezeket a csoportokat.

Úgy vélte, akik el akarnak indulni, azok a pozitív hírekre koncentrálnak, nem pedig az elrettentő történésekre.

Merkel konzekvens Afrika-politikát folytat

Merkel háromnapos látogatásával kapcsolatban elmondta: 2016 óta konzekvens politikát folytat a német kancellár Afrikával kapcsolatban, hiszen két és fél év alatt kilenc afrikai országot látogatott meg. „Látszik, hogy ez nagyobb stratégiának a célja, Merkel nem a lakossággal akar kontaktálni, hanem az afrikai vezető politikusokkal, hogy politikai szinten milyen választ tudnak adni a migrációra” – fejtette ki.

Marsai Viktor arról is beszélt, hogy a biztonsággal is foglalkoznak a vezetők. „Ez kevésbé látszik, de Németország egyre komolyabb szerepeket vállal azokban az ENSZ missziókban, amelyek a tranzitországokban vannak, például Maliban, ahova Németország harci helikoptereket telepített, ami 3-4 éve még elképzelhetetlen lett volna” – magyarázta.

Megjegyezte, hogy a gazdasági szempont is nagyon fontos, hiszen a kancellárt német gazdasági szereplők menedzsmentjei is kísérik. „Egy gyakorlatilag ki van adva ukázba, hogy a német vállalatoknak sokkal inkább Afrika felé kell fordulniuk, ott kell munkahelyeket teremteni annak érdekében, hogy az emberek ne akarjanak eljönni a jobb élet reményében, hanem ezt valahol Afrikában találják meg” – fűzte hozzá.

Jobb hely is van, ahol be lehet fektetni

Arról is beszélt, hogy Afrika nagyon nehéz terepet a külső befektetőknek, mert bonyolult a bürokrácia és magas a korrupció, a befektetések pedig lassan térülnek meg. „éppen ezért a nyugati vállalatok óvatosan fektetnek be” – kommentálta.

Nagy-Britanniáról azt mondta: mivel elhagyják az uniót, nagyon sok kereskedelmi megállapodást kell kötni, és az afrikaiak nagyon sokat fejlődtek az elmúlt években, és nagy a verseny a friss piacokért. Úgy látja, a brit minisztériumok állományában kevés ember van, aki tudja, hogy hogyan kell külkereskedelmi megállapodásokat megkötni. „Egy ilyen apparátust felállítani, sikeresen működtetni olyan játékosokkal szemben, mint mondjuk Kína, akinek az Afrika-politikája rendkívül konzekvens a hetvenes évek óta, ember legyen a talpán, aki ezt teljesíti” – magyarázta.

Valós eredményekre van szükség

Hozzátette, azért lehetséges, hogy Kína könnyebben nyer teret Afrikában, mert a nyugati magánvállalatok nem szeretnek Afrikában befektetni, a kormány pedig nehezen gyakorol nyomást rajuk, míg ezzel szemben Kínában az állam és a gazdaság szorosan összefonódik.

„Ha valós eredményeket akarunk elérni, akkor megvalósítható projekteket kell véghezvinnünk, és azokat a pénzeket, amiket elköltünk a kontinensen, ezeket jó és megtérülő projektekbe kell fektetni, és az elmúlt másfél-két évben látszik, hogy megindult a gondolkodás és a cselekvés is arra, hogy ez megvalósuljon” – összegezte Marsai Viktor a Migrációkutató Intézet kutató az M1 Ma este című műsorában.

M1, Hirado.hu

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑