Cadmus fordítás Cadmus

Moody’s: a kínai állami vállalatok eladósodottsága nagy kockázatot hordoz

2016. 05. 10.

Kezelni kell a kínai állami vállalatok magas eladósodottságát a gazdasági növekedést veszélyeztető kockázatok elhárítása és a pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében – írja a Moody’s hitelminősítő intézet kedden kiadott jelentése.

    A dokumentum rámutat, hogy a kínai állami vállalatok adóssága magasabb mint bármely más hitelminősítői besorolás alatt álló országban, és az ebből származó kockázatok kezelésének az elmulasztása akadályozhatja a növekedést, csökkentheti a hitelezési hajlandóságot és végső soron az állami támogatások növelését kényszerítheti ki.
A Moody’s kimutatása szerint a kínai állami vállalatok adósságállománya a GDP 115 százalékát teszi ki, messze felülmúlva olyan országokét is, mint például Japán, vagy Dél-Korea, ahol szintén jelentős súlya van az állami szektornak.
Japánban az állami vállalatok GDP-arányos adósságállománya 31 százalék, Dél-Koreában pedig 28,9 százalék.
“A nagy és egyre növekvő kintlévőségek főleg olyan időkben, amikor a nyereségesség is csökken, mint most is, megterhelik a bankok mérlegét és így előbb, vagy utóbb, de elkerülhetetlenné teszik az állami beavatkozást” – írja a Moody’s tanulmánya.
A tőzsdén jegyzett kínai állami vállalatok közül a leginkább eladósodottak idegentőke-bevonási arányának kezelhető szintre csökkentéséhez 2,7 ezer milliárd jüan (414 milliárd dollár) tőkeemelésre lenne szükség. A tőzsdén nem jegyzett állami vállalatokkal együtt a tőkebevonási igény a GDP 20-25 százalékára is rúghat – jelzi a dokumentum, hozzátéve, hogy a túlzott eladósodottság csökkentésére bevezetni tervezett adósság-részvény konverzió csak a kockázatokat helyezné át a vállalati szektorból a pénzügyi szektor vállára, de semmivel nem járulna hozzá egy esetleges pénzügyi válság elhárításához.
A Moody’s tanulmánya hangsúlyozza, hogy a tervezett adósság-részvény csere jelent megoldást arra a problémára, amit az egész gazdaságot terhelő pénzügyi stressz és a folyamatosan csökkenő nyereségesség együttes jelentkezése teremt.
A Moody’s hitelminősítő intézet a reformok körül kialakult bizonytalanságokra, a növekvő adósságállományra is zsugorodó devizatartalékra hivatkozva márciusban fokozta le Kína Aa3 szuverén adósbesorolásának kilátását stabilról negatívra.
A függő kötelezettségek kordában tartásának elengedhetetlen előfeltétele az állami szektor reformja – szögezi le a Moody’s elemzése, hangsúlyozva, hogy az idegentőke-bevonási arány növekedése a romló nyereségességgel párosulva csak a nem teljesítő hitelek állományát duzzasztaná fel, ami viszont tőkeemelést tenne szükségessé a bankoknál.

Orientalista.hu – MTI

 

Megosztom:

,




Back to Top ↑