Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Moszul közeli városokat foglaltak el az iraki és a kurd erők

2016. 10. 24.

A legfrissebb híradások szerint az iraki és a kurd erőknek sikerült elfoglalniuk Basíka városát abban az újabb támadásban, amelyet vasárnap indítottak az Iszlám Állam (IÁ) kezén lévő Moszul visszafoglalását célzó, átfogó hadműveleteik során.

A kurd pesmergák hajnalban két fronton indították el támadásukat Basíka közelében, s közben az iraki különleges egységek is arról számoltak be, hogy a Moszultól északkeletre fekvő város felé nyomultak előre, körbezárták Basíkát, s a település egy részét el is foglalták.

A pesmergák nem sokkal később már arról számoltak be, hogy sikerült felszabadítaniuk Basíkát. A helyszínen lévő tudósítóknak is azt mondták, hogy behatoltak a városba, de az újságírókat egyelőre nem engedték be Basíkába.

Irak 25 ezer embert mozgósított Moszul felszabadítására, amelyet 2014-ben foglalt el az Iszlám Állam. Az iraki csapatokat amerikai tanácsadók és az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció légiereje is segíti.

Basíka közelében azonban a török haderő is jelen van egy katonai támaszponton, ahol szunnita és kurd katonákat készítettek fel Moszul bevételére.

Törökország azt hangoztatja, hogy ha síita fegyveresek is részt vesznek a város ostromában, akkor elszabadulhat a felekezeti erőszak a szunniták és a síiták között. Irak viszont kikéri magának, hogy Törökország behatolt a területére, és nem kér a török segítségből.

„Bátorítanak az itt látottak”

Ash Carter amerikai védelmi miniszter vasárnap Erbílben tárgyalt Maszúd Bárzáni iraki kurd vezetővel a moszuli helyzetről. Bárzáni tájékoztatta Cartert Basíka felszabadításáról, a washingtoni politikus pedig derűlátóan nyilatkozott a moszuli offenzíváról, méltatta a pesmerga harcosok rátermettségét.

„Azért vagyok itt, hogy gratuláljak önnek és az erőinek. Bátorítanak az itt látottak” – hangoztatta Carter, aki „rendkívül ütőképesnek és nélkülözhetetlennek” nevezte a kurd egységeket.

Bárzáni arról beszélt, hogy a moszuli offenzíva sikeresen indult, és az elmúlt három napban is kedvezően alakultak a dolgok. A kurd vezető megköszönte az Egyesült Államoknak és az amerikaiak vezette koalíciós erőknek a város ostromához nyújtott támogatást.

Carter azt hangoztatta, szeretné, ha a moszuli offenzívával párhuzamosan mihamarabb megkezdődne a támadás az IÁ „kalifátusának” központja, a szíriai Rakka visszavételére. A védelmi miniszter szerint egyidejűleg lesznek majd hadműveletek Moszulban és Rakkában, és az Egyesült Államok egyeztetni fog partnereivel a szíriai nagyváros visszafoglalása ügyében.

Halgord Hekmet tábornok, a pesmerga erők szóvivője azt mondta újságíróknak, hogy Moszul ostromában eddig 25 kurd katona vesztette életét, és sokan megsebesültek.

A legnagyobb keresztény várost is felszabadították

Az iraki erők felszabadították a legnagyobb iraki keresztény várost, Hamdaníját, amely két éven át volt az Iszlám Állam rémuralma alatt – közölte vasárnap az al-Irakíja állami televízióval Rijád Dzsalál, az iraki szárazföldi erők parancsnoka.

Az iraki katonák és a Dwekh Nawsha félkatonai keresztény csoport fegyveresei szerdán hatoltak be a Moszultól 32 kilométerre délkeletre fekvő, Karakos néven is ismert, 98 százalékban keresztények lakta városba, de a dzsihadisták erős ellenállásába ütköztek. A CNN híradása szerint napokig tartó ádáz harcok árán a város központjába szorították vissza őket, ahol a koalíciós erők légi csapást mértek rájuk.

Kászim al-Máliki, a hadsereg egyik páncéloshadosztályának parancsnoka azt mondta, hogy az IÁ legalább ötven fegyverese halt meg a város ostromában, a katonák nagy mennyiségű hadifelszerelést semmisítettek meg. Most megtisztítják a várost a rejtőzködő dzsihadistáktól, házról házra járva kutatnak utánuk. Visszahozzák Hamdaníjába a városi elöljárókat, hogy újra megnyithassák az állami intézményeket, és kidolgozzák a városi infrastruktúra helyreállításának tervét.

Hamdaníja keresztény közössége a hetven kilométerre lévő Erbílbe menekült, miután a terrorszervezet két évvel ezelőtt, 2014 augusztusában elfoglalta a várost.

A CNN a moszuli városi tanács egyik hivatalnokára hivatkozva hírt adott arról is, hogy az IÁ fegyveresei egy meg nem nevezett, Moszul melletti faluban megöltek negyven embert, aki ünnepelte a település visszafoglalását. Miután az iraki katonák felszabadították a Moszultól délre, Nimrúd közelében lévő falut, nem hagytak ott egységeket arra az esetre, ha az iszlamisták visszatérnének. A katonák elvonulása után azonban az IÁ elrejtőzött fegyveresei újra felbukkantak a magára hagyott faluban, elfogták és meggyilkolták azokat, akik üdvözölték az iraki katonák bevonulását. Az amerikai hírtelevízió ezt független forrásból nem tudta megerősíteni.

Orientalista.hu – MTI

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑