Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Pompeo a terror elleni fokozottabb harcra kéri Pakisztánt

2018. 08. 24.

Szóvivője útján az amerikai külügyminiszter terrorellenes intézkedésekre szólította fel az új pakisztáni kormányfőt, Imran Hánt péntekre virradóra. Közben az ENSZ-ben Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet arra kérte a tagállamokat, hogy mérjenek végső csapást az Iszlám Államra.

Heather Nauert amerikai külügyi szóvivő azt közölte, hogy Mike Pompeo külügyminiszter telefonon egyeztetett Imran Hánnal, és „határozott intézkedésekre” sürgette őt a Pakisztán területéről támadásokat intéző terroristák ellen. Mint Nauert fogalmazott, Mike Pompeo „kifejezte hajlandóságát arra, hogy együtt dolgozzanak az új kormánnyal a gyümölcsöző kétoldalú kapcsolatok érdekében”. A szóvivő hozzátette: az amerikai diplomácia irányítója kiemelte Pakisztán „kulcsszerepét az afganisztáni békefolyamat előmozdításában”.

Kettős játékot űz Pakisztán?

Washington korábban nem egyszer azt vetette a pakisztáni vezetés szemére, hogy nem vesz tudomást az afganisztáni határ mentén tevékenykedő és onnan támadásokat intéző dzsihadisták ellen, sőt, alkalmasint együtt is működik velük. Az Egyesült Államok főként az afganisztáni tálibokhoz köthető, úgynevezett Hakkáni-hálózat dzsihadistái és a pakisztáni titkosszolgálat közötti vélelmezett együttműködést kifogásolta. Ezt az együttműködést, vagy akár csak a dzsihadisták hallgatólagos támogatását is, Iszlámábád mindig cáfolta.

Az amerikai-pakisztáni viszony idén januárban feszültebb lett. Donald Trump amerikai elnök ugyanis „hazugsággal” és „kettős játékkal” vádolta meg a terrorellenes küzdelemben Pakisztánt, és fel is függesztette a több százmillió dolláros katonai segélyt a dél-ázsiai országnak. Imran Hán, az új kormányfő – aki korábban évtizedekig élt az Egyesült Királyságban és krikettsztár volt – többször is kifejezte óhaját a tárgyalásokra a pakisztáni földön csak „lázadóknak” nevezett dzsihadistákkal.

ENSZ-vita az Iszlám Államról

Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) csütörtökön a terrorizmusról rendezett vitájában valamennyi országot sürgetette, tegyen meg mindent azért, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezetre tartós vereséget lehessen mérni. Az Egyesült Államok hajlandó tovább mélyíteni partneri viszonyát minden olyan állammal, amely a terrorizmus ellen küzd – tette hozzá az amerikai diplomata.

A BT terrorizmusról rendezett vitájában Haley szólt arról is, hogy amerikai álláspont szerint az Iszlám Állam ideológiája a világban olyan térségekben is gyökeret vert, ahol eddig nem volt jelen. Ezzel nyilvánvalóvá lett, hogy – mint fogalmazott – „olyan ellenségről van szó, amely alkalmazkodóképes és olyan helyet keres magának, ahol nincs kormányzás”.

Az amerikai diplomata arra kérte a világszervezet tagállamait, hogy járjanak túl az Iszlám Állam dzsihadistáinak eszén, tagadják meg tőlük azokat a helyeket, ahol biztonságban érezhetnék magukat, vessenek véget azoknak a konfliktusoknak, amelyek a szélsőséges csoportok melegágyai, és hozzanak szankciókat a terrorista csoportokat pénzügyileg támogatók ellen. „A terrorizmusnak különböző formái lesznek ugyan, de a végeredmény bizonyos” – szögezte le, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Államok mindig is a terrorizmus elleni küzdelem vezető ereje lesz. „Mindaddig amíg le nem győzzük ezt a fenyegetést” – tette hozzá.

Vlagyimir Voronkov, az ENSZ-főtitkár terrorellenes küzdelemért felelős helyettese a BT-vitában arra mutatott rá, hogy az Iszlám Állam változatlanul komoly kihívást jelent, kivált, mert titokban működő hálózattá alakult át és a különböző térségekben hozzájuk kapcsolódó csoportok működnek, ez pedig megnhezíti ezek felszámolását. Arra is figyelmeztetett, hogy az Iszlám Államot ugyan Irakban legyőzték és a terroristái Szíriában visszavonulóban vannak, de a most erőre kapó különféle terrorista csoportok harcosai újfajta, előre megjósolhatatlan és kiszámíthatatlan veszélyt jelentenek.

Michéle Coninsx, az ENSZ terrorellenes bizottsága igazgatóságának tavaly kinevezett belga vezetője az Iszlám Állam bebörtönzött terroristáinak várható szabadon bocsátásával járó veszélyekre hívta fel a figyelmet, és hangsúlyozta, hogy egyes kormányok amiatt aggódnak, hogy a szabadlábra kerülők ismét terrorcselekményeket követnek el, miközben a rácsok mögött ülve más rabokat is radikalizálhatnak. Oroszország ENSZ-nagykövete, Vaszilij Nyebenzja a beszédében így fogalmazott: „a globális terrorizmus Bábel-tornya darabokra hullott. Mindazonáltal az Iszlám Állam sejtjei változatlanul egy nyelven beszélnek, és sikeresen egyeztetnek egymás között”.

MTI, Hirado.hu

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑