Cadmus fordítás Cadmus

Rijaddal barátkozik May

2017. 04. 06.

Továbbra is Margaret Thatcher nyomdokain jár Theresa May. A Vaslady 1985-ben utazott Rijádba, hogy több tíz milliárd font értékű hadialkut kössön az olajmonarchiával. Bár May útja nem csak a fegyverbizniszről szólt, kritikusok arra figyelmeztetnek: régen rossz, ha a brexit utáni Egyesült Királyság az öbölállamoknál keres vigaszt.

A brit kormányfő a brexit elindítása óta először tette ki a lábát a szigetországból, ahonnan Jordániába, majd Szaúd-Arábiába érkezett. Az ellenzék nem hagyta ki a diplomáciai látogatás jelentette ziccert, a Munkáspárt vezetője egyenesen a jemeni konfliktus pénzelésével vádolta meg a londoni kormányt.

– A szaúdiak vezette koalíció a britek támogatásával bombázza Jement. […] Brit fegyvereket használnak egy olyan háborúban, amely humanitárius katasztrófához vezetett – hangoztatta Jeremy Corbyn, aki egyúttal követelte, hogy London azonnal állítsa le a gazdag öbölállamba irányuló hadiexportot. A miniszterelnöki vizitet ennél is kényesebbé teszi, hogy éppen két éve zajlik a jemeni polgárháború második hulláma, a szaúdiak vezette nemzetközi koalíció légi csapásaihoz pedig az Egyesült Királyság is jócskán hozzájárult: London a bombázás kezdete óta hárommilliárd font összegű hadieszközt bocsátott Rijád rendelkezésére.

A brit kormányfőt Muhammad bin Najef koronaherceg fogadta

Theresa May mindenesetre tagadja országa felelősségét. Az Arab-félszigetre érkezve leszögezte: természetes, hogy Londont érdekli a jemeni humanitá­rius helyzet, ezért Rijádban ez a téma is terítékre kerül. – Az Egyesült Királyság tavaly Jemen negyedik legnagyobb humanitárius donora volt, közel 103 millió font értékű segélyben részesítette az országot. Ezt a továbbiakban is foly­tatni kívánjuk – fogalmazott a brit kormányfő. Hozzátette: Jordánia és Szaúd-Arábia egyaránt a britek szövetségesei a biztonság, a védelem és a kereskedelem terén. May egyúttal elutasította az újságírói felvetést, miszerint az Egyesült Királyság feladja az elveit, és szemet huny a térségben elkövetett háborús bűnök felett.

Szakértők szerint egyértelmű, hogy a brexit előtt álló London rá van szorulva a külföldi szövetségesekre, ezért sem meglepő a miniszterelnök Arab-félszigetet érintő körútja. A BBC szakér­tője ugyanakkor megjegyzi: a rijádi látogatás sokba kerülhet a May-kormánynak, hiszen már a korábbi brit vezetőket is a lelkük áruba bocsátásával vádolták. A The Independent ennél is keményebb bírálatot fogalmazott meg, cikkük szerint egyre egyértelműbbé válik, hogy mit is ért Theresa May és a konzervatív vezetés a brexit utáni, globális Nagy-Britannia alatt.

–Vajon a világporondon az Egyesült Királyság egy olyan ország színében tetszeleg majd, amelyik az emberi jogokat és demokratikus értékeket helyezi előtérbe, vagy egy fegyvereladásokra koncentráló, a külpolitikánkat diktatúráknak áruba bocsátó állammá válunk? – teszi fel a kérdést a liberális brit lap. Mint írják, nem csak May próbál a diktatúrának bélyegzett államok kedvében járni, Liam Fox nemzetközi kereskedelemért felelős brit miniszter a közelmúltban Ománt, Bahreint, az Egyesült Arab Emírségeket és Katart is felkereste.

Magyar Idők – Judi Tamara

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑