Cadmus fordítás Cadmus

Szabadon engedték a pakisztáni újságírót, akit egyenruhás fegyveresek raboltak el egy nappal korábban

2020. 07. 22.

Szabadon engedték szerdára virradóan Pakisztánban azt az újságírót, akit egy nappal korábban egyenruhás fegyveresek elraboltak. Az ország különböző hatalmi intézményeit – köztük a bíróságokat és a hadsereget – gyakran bíráló Majtullah Dzsán elrablása felháborodást váltott ki szinte az összes ellenzéki pártból, sok emberi jogi aktivistából és újságíró-kollégából.

Dzsánt kedden reggel felesége munkahelye, egy iskola előtt kirángatták az autójából, majd egy másik autóba tuszkolták, és elhajtottak vele.

Az újságíró maga számolt be arról az AP amerikai hírügynökségnek, hogy kedden este engedték szabadon egy út mentén, Iszlámábád külvárosában. Szerda hajnalra jutott haza, felesége szerint sokkos állapotban. Mintegy 12 órán át tartották fogva – mondta, de semmilyen egyéb részletet nem árult el az ügyről.

Az AP szerint a Dzsán elrablása miatti széles körű felháborodás közrejátszott gyors szabadon engedésében. Jogvédők, kollégák és Favad Csaudri tudományügyi miniszter is üdvözölte az újságíró szabadon engedését, de a kormány hivatalosan nem közölt semmit.

Athár Minalla, az iszlámábádi felsőbíróság vezető bírája viszont utasította a rendőrséget, hogy vizsgálja ki az esetet, amelyet elfogadhatatlannak nevezett.

Dzsánt barátai szerint korábban többször megfenyegették, és meg is támadták. Ugyanis a Vakt pakisztáni magántelevízió műsorvezetőjeként, majd később a YouTube-on és a Twitteren többször élesen bírálta az országban rendkívüli befolyással bíró hadsereget, valamint a bíróságokat is. Ez utóbbi miatt a legfelsőbb bíróság júliusban beidézte.
Pakisztánban gyakran vesznek őrizetbe újságírókat, akik – nevük elhallgatását kérve – általában arról számolnak be, hogy nem bántalmazták őket fizikailag, de egyértelműen meg akarták őket félemlíteni. Az akciók mögött sokan a titkosszolgálatokat gyanítják.

Megfigyelők szerint a hadsereg által is támogatott Imran Hán 2018-as miniszterelnökké választása óta erősödött a cenzúra, miközben a kormányfő kezdetben azt ígérte: mindent megtesz azért, hogy a titkosszolgálatok felhagyjanak a megfélemlítési célú emberrablásokkal.

Hozzátette, hogy lemond, ha ebben nem tud eredményt elérni. A hadsereg szóvivője viszont már akkor “államellenesnek” minősítette Majtullah Dzsán tevékenységét.

MTI

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑