Törökország is előállt egy béketervvel, Moszkva reagált
2024. 11. 18.
Donald Trump győzelme óta felerősödtek a diplomáciai erőfeszítések az orosz–ukrán háború lezárására, Törökország is készített egy béketervet. Azonban Moszkvának és Kijevnek sincs ínyére a konfliktus befagyasztása – írta a VG.hu.
Oroszországnak elfogadhatatlan a háború befagyasztása a frontvonal mentén, ugyanis Moszkva a Vlagyimir Putyin államfő által júniusban megfogalmazott feltételekből indul ki – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője arra reagálva, hogy Törökország is előállt egy béketervvel, amit közel-keleti ország a G20-csoport riói csúcstalálkozón is bemutathat.
Ankara javaslata értelmében Ukrajna tíz évre elhalasztaná a NATO-csatlakozást, cserébe befagyasztanák a frontot, és demilitarizált övezetet hoznának létre Kelet-Ukrajnában. A török tisztviselők szerint bár ez nehezen elfogadható Kijevnek, ez az egyetlen megvalósítható forgatókönyv. Ehhez érdemes hozzátenni, hogy Donald Trump győzelme óta felerősödtek a diplomáciai erőfeszítések a háború lezárására.
Trump az elnökválasztási kampányban többször kijelentette, hogy gyorsan, akár 24 órán belül véget vet az orosz–ukrán háborúnak, ha hatalmat kap. A politikus az elmúlt napokban többször megerősítette, hogy az orosz–ukrán háború lezárása az egyik legfőbb prioritása lesz. Azt nem tudni, hogy Trump hogyan képzeli a konfliktus megoldását, de a legvalószínűbb ötlet, hogy a frontvonalak mentén befagyasztanák a háborút, így
Ukrajna területe egyötödét veszítené el, továbbá Kijevnek le kellene mondania a NATO-tagságról.
Oroszország többször hangsúlyozta, hogy kész a párbeszédre az ukrajnai rendezésről, de a háború műveleti céljai változatlanok maradnak. Putyin júniusban fogalmazta meg a feltételeit:
- Az ukrán hadseregnek ki kell vonulnia a részben orosz kézre került Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon megyékből
- Ukrajnának le kell mondania a NATO-tagságról, és semlegességet kell fogadnia
- Feloldani az összes, Oroszországra ellen bevezetett szankciót
- Ukrajna nem enged be a területére atomfegyvereket és más tömegpusztító fegyvereket
- Kijev a háború kezdete óta követeli az 1991-es határvonalak visszaállítását, azonban Donald Trump győzelme és az orosz hadsereg folyamatos előnyomulása miatt az ukrán vezetés változtatott az álláspontján.