Cadmus fordítás Cadmus

Új kutatás igazolja: Nofertiti volt Tutanhamon anyja

2018. 03. 03.

Az aranymaszkjáról közismert gyerekfáraó, Tutanhamon sírja – amelynek legbelső kamrájába 95 éve jutottak be a régészek, ennek állít emléket a Blikk sorozata – rejtheti a Királyok völgyében a gyönyörű mellszobráról híres egyiptomi királyné, Nofertiti maradványait!

Gyökeresen felforgathatja eddig tudásunkat Tutanhamon-ról és az ókori Egyiptom második legismertebb személyéről, a nagyhatalmú Nofertitiről egy DNS-kutatás, amely a királyi család rokoni szálait derítette fel.

Tutanhamon sírja egy brit régész szerint valójában Nofertitinek készült, csak oda temették a gyermekét is /Fotó: AFP

– A DNS-elemzések alapján Nofertiti királyné lehetett a leghíresebb egyiptomi fáraó, az aranymaszkjáról elhíresült gyerekkirály, Tutanhamon anyja – állítja Marc Gabolde francia archeológus.

A korábbi feltételezést a tudósok arra alapozták, hogy a Tutanhamon múmiáján elvégzett DNS-elemzések anyai ágon eltérő családfára utaltak.

– Ám a három generáción át házasodó unokatestvérek örökítő anyágának új vizsgálatai bebizonyították, Tutanhamon anyja Ehnaton egyik unokatestvére, Nefertiti volt – jelentette be a francia tudós.

Tutanhamonról DNS-vizsgálatok bizonyították, hogy Nofertiti gyermeke /Fotó: AFP

Tutanhamonról DNS-vizsgálatok bizonyították, hogy Nofertiti gyermeke /Fotó: AFP

Ez azért is fontos, mert új megvilágításba helyezi Nicholas Reeves brit archeológus elméletét, amely szerint az 1922-ben a Királyok Völgyében felfedezett Tutanhamon-sírkamra csak egy, valójában Nofertitinek épített síremlék része volt. A kutatókat ugyanis régóta foglalkoztatja a Tutanhamon-sír viszonylag kis mérete.

– Ennek az az oka, hogy a gyerekkirály sírját egy másikból alakították ki, és a 19 évesen elhunyt uralkodó közösen van eltemetve az egyedülálló szépségéről ismert Nofertitivel, akinek sírkamrája az északi fal mögött valószínűsíthető. A falak díszítése sem azonos, három falon egyforma, a negyediken viszont korábbi időkből származó vallási jelképek vannak – magyarázta a brit tudós.

A föld alatti építményt nagy felbontású digitális képalkotási eljárással vizsgálták meg és két befalazott, mindeddig észrevétlen átjárót találtak. A radarfelvételek világosan kimutatták a két helyiséget és az egyelőre azonosításra váró anyagokat. A szakértők adatainak elemzésére felkért kaliforniai geofizikus, Dean Goodman amerikai geofizikus nem ennyire optimista:

– Ha létezne ilyen üreg, akkor erős visszaverődést kellene tapasztalnunk, ezért a tudományos világ izgatottan várja a különleges technikával készült felvételek kiértékelését – nyilatkozta a tudós

A maszk is az asszonyé volt?

„Tutanhamon arany halotti maszkja eredetileg a fiatal fáraó anyjának, Nefertitinek készült” – ez állitja Nicholas Reeves brit régész. A halotti maszk hátsó részének vizsgálata során kiderült, az arc anyaga nem egyezik a hátsó oldallal, vagyis az arany fajtája és a kék színhez felhasznált anyag különbözik az eleje és a hátulja között.

Orientalista.hu – Blikk

Megosztom:

,




Back to Top ↑