2018. 11. 08.
Erdogan védi az offshore ciprusi gázmezőket
2018. 11. 08.
Ankara nem fogja megengedni, hogy külföldi olaj- és gáztársaságok kutassanak földgáz után a Törökország és Észak-Ciprus közötti vizeken, a kelet-mediterrán térségben – jelentette ki Recep Tayyip Erdogan török államfő vasárnap egy hadihajó és egy tengeralattjáró avatási ceremóniája alkalmából.
A Reuters szerint a Kelet-Mediterráneum gazdag gázlelőhelyekben, de az energiaforrások kiaknázásáért indult verseny felélesztette a régi feszültségeket Törökország és Görögország között, amelynek érvényes védelmi megállapodása van a sziget nemzetközileg elismert görög kormányával. A törökök által 1974-ben elfoglalt Észak-Ciprust viszont nem ismeri el önálló államként a nemzetközi közösség.
Törökország és Ciprus között már régóta folyik a harc a környező vizek feletti hegemóniáért, s mindketten úgy tervezik, hogy még ebben az évben kutatófúrásokat végeznek a vitatott hovatartozású felségvizeken.
A törekvéseket nagymértékben akadályozza, hogy a szakadár ciprusi török állammal egyedül Ankara ápol diplomáciai kapcsolatokat. Ennek ellenére Erdogan közölte, hogy Ankara engedélye nélkül egyetlen külföldi állam sem működhet a térségben, s akik az ellenkezőjét gondolják, hatalmasat tévednek.
– Nem fogjuk hagyni a természeti forrásaink kiaknázására irányuló kísérleteket hazánkban, Cipruson vagy a kelet-mediterrán térségben – szögezte le. A múlt hónapban Törökország amiatt háborodott fel, hogy egy görög fregatt megzavart egy török kutatóhajót a nyugat-ciprusi vizeken.
Athén természetesen tagadta a gyanúsítást, Ciprus pedig a feszültség szításával vádolta meg Ankarát. A szakadár, magát Észak-Ciprusi Török Köztársaságnak nevező alakulat szerint a környező tengerek alatti természeti kincsek az állampolgárai tulajdonát is képezik, akik partnerként vettek részt a Ciprusi Köztársaság létrehozásában 1960-ban.
Magyar Idők – Mártonffy Attila