2016. 02. 12.
Jöhetnek a segélyszállítmányok Szíriába, megállapodtak a tűzszünetről
2016. 02. 12.
Ma hajnalban a fegyvernyugvásról állapodtak a szíriai rendezésről szóló müncheni találkozón. Az egy hét múlva életbe lépő tűzszünetet követően megindulhatnak a segélyszállítmányok a blokád alatt lévő háborús övezetekbe.
A Szíriai Arab Hadsereg és szövetséges erői az elmúlt hetekben átrajzolták az erőviszonyokat, a magát szír ellenzéknek nevezett fegyveres csoportok több fronton is vereséget szenvedtek, csapataik elmenekültek vagy összeomlottak a harctérren.
A szír ellenzék belső viszályai miatt a genfi béketárgyalások is kudarcba fulladtak, így a nagyhatalmak kezükbe ragadták a konfliktus kezelését és a müncheni találkozón sikeresen megállapodtak a egy törékeny lábon álló tűzszünetről.
A harcok leállítását az egész országban a kormányerők és az úgynevezett mérsékelt ellenzék fegyveresei között egy héten belül, fokozatosan akarják elérni a nagyhatalmak. – írta MTI.
Ugyancsak megállapodtak abban, hogy az ENSZ keretében célcsoportot alkotnak a humanitárius segélyek eljuttatására mindkét fél területére. A részleteket pénteken, Genfben dolgozzák ki azzal a céllal, hogy már ezen a héten elkezdődhessenek a szállítások közúton és a levegőből.
John Kerry amerikai külügyminiszter Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel és Staffan de Mistura ENSZ-megbízottal közösen tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a fegyvernyugvás csak akkor lehet tartós, ha a szíriai válság tárgyalásos megoldásában érdekelt összes fél együttműködik Oroszországgal.
Az amerikai politikus elmagyarázta, hogy nem hivatalos tűzszünetről lenne szó, mert annak vannak bizonyos, a nemzetközi jogban lefektetett előírásai, míg az ellenségeskedés leállításának nincsenek. Bashar Al-Assad szíriai elnök távozásáról azt mondta, hogy azzal a tárgyalóasztalnál kell foglalkozni.
Lavrov a maga részéről azt emelte ki, hogy Oroszországnak és az Egyesült Államok vezette szíriai koalíciónak egyaránt szándékában áll együttműködnie katonai téren. Azt is hangsúlyozta, hogy a genfi béketárgyalásokat folytatni kell minden “ultimátum és előfeltétel nélkül”.
Az ellenségeskedések leállításának igazi próbája az lesz, hogy minden érintett fél tartja-e magát a megállapodáshoz – mondták.
Oroszország egyelőre nem fejezi be a szélsőségesek ellen indított légi hadjáratát. A szíria kormányerőkkel közösen folytatják az iszalmisták és a terroristák elleni hadműveleteket.
A béketárgyalások Genfben folytatódnak, a fegyvernyugvást pedig egy különleges ENSZ haderő fogja ellenőrizni.
Orientalista.hu – Zenobia