Cadmus fordítás Cadmus

Kelet-Afrikai politikai stabilitása került veszélybe

2017. 10. 29.

Bár a számok alapján nem kétséges, hogy Uhuru Kenyatta regnáló elnök kapta a legtöbb szavazatot a kenyai választásokon, az ellenzéki bojkott miatt Kelet-Afrika legstabilabb országában borúsak a kilátások politikailag. Az elitnek a számtalan kisebb-nagyobb törzs között is meg kell találnia a helyes utat, hogy megmaradhasson Kenya olyannak, amilyennek megismerhettük, a laza szövetség pedig bármikor széteshet, vérbe borítva a térséget.

Számos területen kell megismételni az elnökválasztást Kenyában, mivel a szavazókörök nem nyitottak ki, szabálytalanságok történtek vagy erőszakos cselekmények árnyékolták be a voksolást. Uhuru Kenyatta elnök mosolyogva ígérte, hogy kinyújtja a kezét Raila Odinga és tábora felé, hogy egységes országot irányíthasson az elnökválasztást követően. Raila Odinga azonban nem így képzeli a jövőt. Szerinte az elnök egyszerűen elcsalta a választást, s a számtalan szabálytalanság is azt mutatja, hogy Odinga nem a levegőbe beszél, s feltett szándéka, hogy az általa irányított Nemzeti Szuperszövetséget olyan nyomásgyakorló erővé alakítja át, amely kikényszeríti a változást. Persze kérdés, mit szólnak ehhez Kenyatta hívei.

Ők pedig sokan vannak, míg Odinga csak saját szűkebb pátriájában, a nyugat-kenyai Nyanza tartományban igazán erős. A két szóban forgó politikus múltja igencsak összefonódott, hiszen a most vesztes vezető Oginga Odinga a függetlenné vált ország első alelnökének a fia. Oginga Odinga akkoriban maga választotta ezt a tisztséget Jomo Kenyatta elnök mellett, akinek a fia a jelenleg irányító Uhuru. A két politikus így mindent tud a vezetés művészetéről, egymásról s Kenyáról is. Az ötvenmilliós ország viszonyairól sokat elárul, hogy az 47 különböző közösségre oszlik, a legnagyobb közülük a nagyjából hat és fél milliós kikuju törzs.

Idetartozik Uhuru Kenyatta is. Odinga a nagyjából négymilliós luo törzs fia, ahogy egyébként Barack Obama apja is, ők csak állampolgárságukban osztoznak a kikujukkal, rokoni szálaik nincsenek. Épp ezért nehéz a soknemzetiségű, soknyelvű Kenyát egy országként, egy közösségként felfogni, főként vezetni azt egy meglehetősen szabálytalan elnökválasztást követően.

Minthogy a határokat egykor stratégiai céllal húzták meg Afrikában, Kenya népeit is legalább ketté, de néhány esetben sokfelé vágták. Luo népek nemcsak Kenyában élnek, hanem Etiópiában, Tanzániá­ban, a demokratikus Kongóban,

Ugandában és Dél-Szudánban is. Kenya stabilitása rendkívül fontos Kelet-Afrika szempontjából, hiszen a sok nép képes volt egy viszonylag jól működő országot felépíteni, a lappangó feszültségeket ideig-óráig csillapítani, megkötni a szükséges kompromisszumokat. Csakhogy az évtizedek óta forrongó szomszédos Szomália stratégiai helyzete miatt mindenkinek kell, ahogy Kenya is csak úgy érzi magát biztonságban, ha befolyását kiterjeszti határain túlra, de ugyanígy okoskodik Etiópia, Uganda és a Kongói Demokratikus Köztársaság is, de mindegyik helyzetét nehezíti a belső migráció, amelyet a háborúk és a nincstelenség egyaránt felerősít. A nagyhatalmak befolyása azonban ennél is fontosabb, Uhuru Kenyatta rendkívül jó kapcsolatokat ápol Kínával, amely támogatja infrastrukturális terveit, a nyugati országok viszont szívesen látnák az elnököt a Nemzetközi Büntetőbíróság előtt.

TÁVOZÓ BURUNDI

Komoly visszalépést jelent és az ország további elszigetelődésének veszélyét hordozza, hogy Burundi kilépett a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – jelentette ki az Európai Unió külügyi szolgálata nyilatkozatában. A szervezet szerint a határozat megfosztja a bűncselekményekben érintett és az emberi jogaikban korlátozott áldozatokat a jogorvoslat lehetőségétől, és súlyosan gyengíti a civil társadalmat. A kelet-afrikai ország egy évvel ezelőtt értesítette az ENSZ főtitkárát távozási szándékáról és tegnap a tagok közül elsőként kilépett a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Burundi a három afrikai ország egyike, amelyek jelezték, hogy nem akarnak tovább a nemzetközi törvényszék tagjai maradni, mert az ICC túlságosan Afrikára fókuszál. Gambia és Dél-Afrika végül visszavonta távozási nyilatkozatát.

Orientalista.hu – Magyar Idők/MTI

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑