Tunéziában a bírák szövetsége felfüggeszti a bíróságok munkáját, és tüntetni fog
2022. 02. 08.
Tunéziában a bírák szövetsége bejelentette, hogy szerdán és csütörtökön felfüggeszti a bíróságok munkáját, és a bírák csütörtökön tüntetést tartanak az államfőnek a legfelsőbb igazságszolgáltatási tanács felfüggesztéséről szóló döntése ellen.
Kaisz Szaíd elnök vasárnap oszlatta fel a bírói függetlenség felett őrködő tanácsot, mert szerinte a testület elfogult volt. Az egyébként alkotmánybírából lett elnök már hónapok óta élesen bírálta a bírókat és általában az egész igazságszolgáltatást amiatt, hogy szerinte késlekednek ítéletet hirdetni a korrupcióval és a terrorizmussal kapcsolatos ügyekben.
Szaíd többször kijelentette: nem hagyja, hogy a bírák úgy viselkedjenek, mint állam az államban, holott az állam egyik funkciójának ellátása a feladatuk.
A feloszlatásra válaszul a tanács közleményben visszautasította a tagjai, illetve a bírák elleni vádakat és a nyomásgyakorlást, s hangsúlyozta, hogy továbbra is el fogja látni feladatait. A legfelsőbb igazságszolgáltatási tanács elnöke, Juszef Buzaher vasárnap törvénybe ütközőnek nevezte az elnöki rendelkezést, amely szerinte arra irányul, hogy az elnök kiterjessze hatalmát a bírákra.
Buzaher kedden a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy a tanács tagjai visszautasítják Szaíd törekvését, és e-mailben megvitatták a következő lépéseiket, hogy szembeszálljanak a döntéssel.
Szaíd tavaly júliusban felfüggesztette a törvényhozás működését, és menesztette a kormányt, miután erőszakba torkolló tiltakozások robbantak ki a gazdasági helyzet és a koronavírus-járvány kezelése miatt. Az elnök magához vonta a végrehajtó hatalmat, szeptember 29-én – Nadzsla Buden Romdán személyében – első ízben nőt nevezett ki Tunézia első női kormányfőjévé, és alkotmányreformot ígért, de azóta gyakorlatilag ő kormányoz rendeletekkel.
A legfelsőbb igazságszolgáltatási tanács 2016-ban jött létre független, alkotmányos intézményként. Amellett, hogy például őrködik a bírói függetlenség felett, a bírók szakmai előbbre jutásáról is gondoskodik. Az államfő januárban már megvonta a tanács tagjainak pénzügyi juttatásait.
Tunézia fő nyugati donorai kedden “mély aggodalmuknak” adtak hangot amiatt, hogy az elnök feloszlatta az igazságszolgáltatás függetlenségének biztosításával megbízott testületet.
A világ legfejlettebb ipari országait tömörítő G7 csoport tunéziai nagykövetei szerint “az átlátható, független és hatékony igazságszolgáltatás és a hatalmi ágak szétválasztása alapvető fontosságú a működő demokrácia számára, amely a népét szolgálja”.
Tunézia súlyos államháztartási válsággal néz szembe, a tunéziaiak máris hiányra panaszkodnak egyes termékekből, a központi bank elnöke pedig a venezuelaihoz vagy Libanonhoz hasonló gazdasági összeomlásra figyelmeztet.
MTI