Cadmus fordítás Cadmus

A terrortámadás után újranyitott a kairói Iszlám Művészetek Múzeuma (videó)

2017. 01. 20.

Az Iszlám Művészetek Múzeuma az egyiptomi főváros egyik legjobb gyűjteménye. Gyönyörű tárgyak találhatók benne az egész Közel-Keletről: perzsa kapuk és szőnyegek, egyiptomi kerámiák, észak-afrikai mozaikok, csodás kalligráfiák.

2014 januárjában autóba rejtett pokolgép röpítette a levegőbe a biztonsági erők parancsnoki épületét Kairóban.  Öten meghaltak, sokan megsebesültek, a kárt akkor több tízmillió dollárra becsülték. A detonáció nagy pusztítást végzett a szomszédos múzeumban is, amelyet felújítás után nem sokkal korábban adtak át a nagyközönségnek. Az alábbi videó akkortájt készült.

Most újra helyreállították az épületet, és ma meg is nyitják a látogatók előtt, amit már szerdán ünnepélyesen átadott az államfő, Abdel Fattah Al-Sisi.

A terrortámadás után a kairói iszlám múzeum

A terrortámadás után így nézett ki a kairói Iszlám Művészetek Múzeuma

Csütörtökön zenés rendezvénnyel folytatódott az újranyitási ünnepségsorozat, ezen a napon adtak lehetőséget a fotóriportereknek is az új és a restaurált műalkotások fényképezésére. A látogatók péntektől látogathatják a művészeti múzeumot, január 28-ig ingyenesen.

A hang minősége rossz, meg egyébként sem értjük mi, mert arabul beszélnek, de nagyon sok mindent megmutatnak az értékekből és a látvány számít.

A három új terem egyikében iszlám pénzérméket és fegyvereket, a másodikban iszlám kéziratokat tettek közszemlére, a harmadikban pedig azt mutatják be egyebek közt gyermekjátékok és hangszerek által, miként élték mindennapjaikat az egyiptomiak az iszlám korszakban.

Maga a kiállítás még a korábbinál is pazarabb, új tárgyakkal bővült és a koncepción is csiszoltak. Erről már a műemlékvédelem minisztere, Khaled El-Enany számolt be a sajtónak. Az egyiptomi kormányt egyébként világszerte sokan támogatták adományokkal, hogy mielőbb restaurálhassa a múzeumot – írja az Egyptian Streets. Már csak azért is, mert ez a világ egyik legnagyobb és legfontosabb iszlám művészeti gyűjteménye. Az iszlám történetének minden korszakából tartalmaz műkincseket, köztük a Korán legritkább példányait is.

A három évvel ezelőtti robbantásban 179 kiállítási tárgy rongálódott meg, ezekből 169-et sikerült helyreállítani. Véglegesen megsemmisült azonban 10, többségében üveg műalkotás, a két legértékesebb közülük egy ajjúbida kancsó és egy omajjád porcelántányér. A robbanásban megsérült, de restaurált tárgyakat aranyszínű matricával jelölik a tárlókban.

A 2014. januári terrortámadás valójában a szomszédos rendőrségi épület ellen irányult, az autóba rejtett pokolgép felrobbanásakor azonban megrongálódott a múzeum homlokzata is, több oszlopa, tárlók, benne kiállítási tárgyak, és megsérült a közeli Egyiptomi Nemzeti Könyvtár és Levéltár is.

A kairói Iszlám Művészeti Múzeum helyreállítását 50 millió egyiptomi font (770 millió forint) adománnyal támogatta az Egyesült Arab Emírségek. Az UNESCO 100 ezer dollárral (30 millió forinttal) segítette a múzeum restaurátorműhelyének helyreállítását, az olasz kormány pedig 800 ezer euró (245 millió forint) értékben adott új kiállítási vitrineket és továbbképzést a kurátoroknak. A homlokzat újjáépítését 1 millió egyiptomi fonttal (15 millió forinttal) támogatta a kairói Amerikai Kutatóintézet és a svájci kormány.

Orientalista.hu – Zenobia (Globoport, Mizuscafe)

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑