Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

ENSZ-jelentéstevő: a Hasogdzsi-család megbocsátása megdöbbentő, de várható volt

2020. 05. 23.

Megdöbbentőnek, ugyanakkor várhatónak nevezte pénteken a meggyilkolt szaúdi ellenzéki újságíró, Dzsamál Hasogdzsi ügyében vizsgálódó ENSZ-jelentéstevő pénteken azt a hírt, miszerint Hasogdzsi családja megbocsátott a tetteseknek.

Az Agnes Callamard Facebook-oldalán is megjelent közlemény szerint mindez csupán az igazságszolgáltatás jól megszervezett paródiája, amellyel a szaúd-arábiai hatóságok meg akarják téveszteni a nemzetközi közvéleményt, amely Callamard szerint nagyon is szeretne hinni nekik.

A közlemény sürgeti Törökországot is, hogy folytassa le a gyilkossági pert a vádlottak távollétében, valamint az Egyesült Államokat – ahol Hasogdzsi élt -, hogy tegyen meg minden lehetséges polgári és büntetőjogi lépést az ügyben.

Az AFP francia hírügynökség emlékeztet arra, hogy Callamard független szakértőként nem az ENSZ hivatalos álláspontját képviseli.

Hasogdzsi családja pénteken, az újságíró egyik fiának Twitter-oldalán közölte, hogy megbocsát az elkövetőknek.
Hasogdzsit 2018. október 2-án minden valószínűség szerint egy szaúdi halálbrigád gyilkolta meg brutális módon Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán. A török titkosszolgálat felvételei szerint a Rijádból érkező csapat már az épületben várt a 60 éves újságíróra, akit szinte azonnal legyűrtek, majd megfojtottak, holttestét pedig feldarabolták és eltüntették.

Az isztambuli ügyészség szerint a “kivégzőosztagot” Ahmed al-Aszíri, a szaúdi hírszerzés akkori helyettes vezetője, valamint Szaúd al-Kahtáni, Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös bizalmasa és volt tanácsadója bízta meg a gyilkossággal, illetve látta el utasításokkal. A halálbrigád 18 tagjára súlyosbított életfogytiglani börtönbüntetést kért a török ügyészség vádiratában, Al-Aszírit és al-Kahtánit pedig szintén szabadságvesztéssel sújtanák.

A szaúdi királyi körökben bennfentesnek számító, de rendszerkritikus újságíró azért ment az isztambuli külképviseletre, hogy hivatalos dokumentumokat intézzen közelgő esküvője előtt. Akkori menyasszonya, a török állampolgárságú Hatice Cengiz, kint várakozott, de már nem látta kijönni az újságírót.

Az eset nemzetközi felzúdulást váltott ki. Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és nyugati kormányok úgy vélik, hogy az újságíró eltüntetésére valószínűleg Mohamed bin Szalmán adta ki a parancsot.

Rijád kezdetben mindent tagadott, majd végül azt állította, hogy a gyilkosság a Hasogdzsi hazahurcolására küldött osztag tagjainak önkényes döntése volt, és az újságíró dulakodás közben halt meg. Rijádban tavaly januárban 11 ember ellen eljárás indult. Decemberben öt vádlottat halálra ítéltek, további háromra pedig 24 év börtönbüntetést róttak ki.

Szeptember végén Mohamed bin Szalmán trónörökös még úgy fogalmazott: ő viseli a felelősséget Hasogdzsi meggyilkolásáért, mert az ő vezetése alatt történt a dolog, azt viszont továbbra is tagadta, hogy ő rendelte volna el a gyilkosságot.

Az ENSZ “független és pártatlan vizsgálatra” szólított fel az ügyben.

MTI

Megosztom:

, , , , , ,




Back to Top ↑