Cadmus fordítás Cadmus

Haborútól tartanak Hegyi-Karabahban

2017. 02. 22.

Az Azerbajdzsántól egyoldalúan elszakadt, túlnyomórészt örmények lakta Hegyi-Karabahban tartott tegnapi népszavazás negatív következményeitől, a fegyveres konfliktus eszkalálódásától tartanak külföldi elemzők és politikusok.

A hegyi-karabahi háború után 1994-ben Azerbajdzsántól elszakadt, de facto független, ám nemzetközileg el nem ismert köztársaságban tegnap arról szavaztak a helyiek, hogy szélesebb jogkörökkel ruházzák-e fel a 2007 óta hatalmon lévő Bako Sahakjan államfőt – ezáltal elnöki rendszert teremtve a jelenlegi félelnöki rendszer helyett –, illetve megváltoztassák-e a köztársaság nevét.

Az örmény vezetők hivatalosan is azon a néven akarják illetni „országukat”, amit a lakosok többsége használ: Arcaki Köztársaság. Az arcak egy régi örmény kifejezés, ami a térségben lévő történelmi örmény területek összefoglaló neve. (A referendum eredményét lapzártánkig nem közölték.)

Elemzők szerint a névváltoztatás és az államfő nemzetbiztonsági jogköreinek szélesítése egyenes következménye a tavaly áprilisi harcoknak. Bár az elmúlt években mindig is voltak határvillongások, a jelenlegi geopolitikai helyzetben a konfliktus eszkalálódásának súlyos következményei lehetnek Azerbajdzsán és a Hegyi-karabahi Köztársaságot védelmező Örményország számára.

Mint az EUobserver hírportál emlékeztet rá, mindkét ország részese az EU keleti partnerségi programjának, amely a szorosabb európai integráció megvalósítását tűzte ki célul számukra. Háború esetén nem csupán a program veszítené értelmét, hanem a Moszkvától való energiafüggőség csökkentését szolgáló, Európába irányuló azeri olajexport is elakadna. A konfliktusba minden bizonnyal beavatkozna az Örményországot támogató Moszkva és az Azerbajdzsánt pártoló Törökország is.

Örményország szerint az azeri elnök, Ilham Aliyev népszerűségvesztése és az olajárak csökkenése miatt kényszerül háborús retorikára. Maga Aliyev azonban azt mondta a hétvégén, hogy a referendum törvénytelen – így látja az EU és az EBESZ is –, az örmények pedig nem érdekeltek a vita rendezésében.

Magyar Idők

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑