Cadmus fordítás Cadmus

Irán stabilitását hangsúlyozta az ország legfőbb vallási vezetője

2022. 10. 14.

Irán megingathatatlanságát hangsúlyozta pénteken az ország legfelsőbb vallási és politikai vezetője, hatalmas fához hasonlítva a síita államot, egyúttal az iszlám országok egységét sürgette.

“Irán ellenállt a nagyhatalmaknak, akik azt hitték, kitéphetik az Iszlám Köztársaság facsemetéjét. Ám ez a csemete mára hatalmas fává nőtt” – fogalmazott Ali Hamenei ajatollah az iráni állami televízió által közvetített beszédében.

A vezető egyúttal kitért az iszlám világ megosztottságára is, és “brit és amerikai politikusokat” okolt a széthúzásért.
Hangsúlyozta azt is, hogy a világ politikai térképe változóban van, élesen bírálva az egy- és kétpólusú világrendet.

Mindeközben Iránban immár negyedik hete tömegtüntetések zajlanak, amelyek szeptember közepén, egy fiatal kurd nő, Mahsza Amini halála miatt törtek ki. Aminit az erkölcsrendészet a fejkendő nem megfelelő viselése miatt vette őrizetbe. Szemtanúk szerint Aminit megverték a rendőrautóban, majd kómába esett. Három nappal később meghalt egy teheráni kórházban.

A fiatal nő ügyén túlmutatóan számos demonstráló már az iráni vezetés – és maga Hamenei – ellen tüntet, helyszíni beszámolók szerint a tüntetéseken “le a diktatúrával!” és “le a diktátorral!” jelszavakat is skandálnak, emberi jogi csoportok szerint a megmozdulásoknak már több mint 200 halálos áldozata van.
A leghevesebb, halálos összecsapásokkal járó tüntetéseket az ország etnikai kisebbségek által lakott térségeiből jelentették, elsősorban az északnyugat-iráni kurd és a délkeleti beludzs területekről.

Tüntetések törtek ki egyebek között iraki határ mellet lévő, olajban gazdag és zömében arabok lakta Huzisztán tartományban, valamint Szisztán-Beludzsisztán tartomány székhelyén, Záhedánban is, a hatóságokok mindkét térségben megerősítették a rendőri jelenlétet.

Csütörtökön a reformpárti Etemad című iráni lap nyílt levelet intézett a hatóságokhoz a “hamis indokkal történő letartóztatások befejezését” követelve.

Teherán az országban bujkáló “terroristákat” és más országokat vádol a tüntetések megszervezésével, és tagadja, hogy a biztonsági erők tüntetőket öltek volna meg. Az állami televízió azt közölte, hogy a megmozdulásokban a biztonsági erők 26 tagja halt meg.

A 87 milliós országban hét fő etnikai csoport él a többségben lévő perzsák mellett, emberi jogi szervezetek pedig hátrányos megkülönböztetéssel vádolják a kormányt.

Amini halálát és a tüntetők elleni megtorlásokat az Európai Unió (EU) és több nyugati ország, köztük az Egyesült Államok is elítélte, s újabb büntetőintézkedésekkel sújtották a rezsimet. Az EU várhatóan hétfőn jelent be ismét szankciókat, diplomáciai források szerint az intézkedések 15 iráni állampolgárt érintenek.

Pénteken Lisa Paus német család-, idős-, nő- és ifjúságügyi miniszter és a világ legfejlettebb iparú demokráciáit tömörítő G7 csoportban lévő hivatali partnerei közös közleményben szólították fel Teheránt, vessen véget az iráni emberek, különösen az iráni nők és lányok elleni erőszaknak.

“A nők jogai az emberi jogok részei, az iráni hatóságoknak pedig a nemzetközi jog értelmében kötelessége garantálni minden nő és lány számára egyenlő emberi jogokat” – szögezték le berlini egyeztetésüket követően a miniszterek.
A Németország mellett az Egyesült Államokat, Franciaországot, Japánt, Kanadát, Nagy-Britanniát, és Olaszországot, valamint az Európai Uniót mint nemzetek feletti intézményt tömörítő csoport megbeszélésének Berlin volt a házigazdája.

MTI

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑