Marokkó a Polisariót okolja a szaharai konfliktusért
2017. 03. 04.
A marokkói fővárosból Abderrahim Manar Slimi, a Maghreb Biztonságpolitikai Központ elnöke,adott interjút az Euronewsnak.
Milyen okok vezettek oda, hogy Marokkó egyoldalúan visszavonuljon Guerguerat térségéből, a mauritániai határ közeléből, az ENSZ főtitkárának, António Guterresnek a kérésére?
– Sratégiai változások történtek, a Polisario Front olyan cselekedeteket hajtott végre, amelyekkel nem tartotta be a tűzszünetet. Mauritániai területről érkezett az Atlanti-óceánhoz, és a szárazföldön elkezdte akadályozni a nemzetközi kereskedelmi útvonalat. Marokkó nem tudta ezt megvitatni az ENSZ-szel, mivel zavar volt az ügyben, hogy visszatérjen az Afrikai Unióba. Miután újra az unió tagja lett, volt egy megbeszélés az ENSZ főtitkárával. Marokkó elkötelezett a nemzetközi jog iránt, az ország tiszteletben tartja a tűzszünetet. Ezért Marokkó egyoldalúan visszavonult az övezetből, és a Polisario csapdába esett.
– Milyen a helyzet most, tekintettel arra, hogy a Polisario Front nem hagyta el a zónát? Ez egy konfrontáció kezdete az ENSZ és a Polisario Front között?
– Először is, ma mindenki láthatja a Polisario viselkedését. A Front a régióban marad, és megszegi a nemzetközi jog szabályait azzal, hogy megpróbálja megakadályozni nemzetközi kereskedelmi folyosó létrehozását. Ezt agressziónak lehet minősíteni az Egyesült Nemzetek chartája alapján. Ma az ENSZ főtitkára felügyeli a helyzetet, és jelentést készít a Biztonsági Tanács számára. Most mindenki nagyon várja a főtitkár jelentését, és azt, hogy a Biztonsági Tanács milyen határozatot hoz.
– A Polisario Front az EU Bíróságára hivatkozik. Lesznek tárgyalások, hogy megoldást találjanak a kereskedelmi és politikai vitákra?
– A Polisario akadályozza az utat, Marokkónak pedig joga van az önvédelemhez. Miért? Azért, mert mindaz, amit a Polisario tesz fenyegeti a békét és a nemzetközi biztonságot. Erről nem mondhatunk le ebben a térségben. Mindenki azt várja, hogy elkészüljön a főtitkár jelentése és az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata. A taktikák ezután változhatnak.
– António Guterres hangsúlyozta, hogy be kell tartani a tűzszüneti egyezményt, és aggodalmát fejezte ki a feszültség miatt a határ menti térségben. Azt kérte, hogy ne akadályozzák a kereskedelmet. Mi történik, ha nem hallgatják meg a kérését?
– A Polisario nem képviseli a szaharaiakat a déli tartományokban, nekik megvannak a saját választott képviselőik. Ami ebben az ügyben történt, jelzi, hogy
az európaiak azért vették elő ezt a kártyát, mert aggódnak, hogy Marokkó visszafordul Afrika felé. Marokkó, amely stratégiai partnerük volt, kitűnő helyzetben van.
Orientalista.hu – Euronews