Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Orosz pátriárka: a Hagia Sophia mecsetté alakítása isteni büntetés I. Bartolomaiosz konstantinápolyi pátriárkának

2021. 01. 07.

Az isztambuli Hagia Sophia mecsetté alakítása isteni büntetés I. Bartolomaiosz konstantinápolyi pátriárkának, amiért támogatta az ukrajnai egyházszakadást – jelentette ki az orosz ortodox egyházat vezető Kirill pátriárka csütörtökön Moszkvában.

“Kétségtelen, hogy mindaz, ami Konstantinápolyban, vagyis Isztambulban történt Isten büntetéséről tanúskodik. Bartolomaiosz pártiárka szakadárokat vezényelt a kijevi szentélybe, a kijevi Szófiába (Szent Szófia-székesegyházba) és elveszítette a konstantinápolyi Sophiát, amelyből mecset lett…

Úgy gondolom nehezebb lenne ennél nyilvánvalóbb következményét elképzelni Isten akaratának, és a büntetés haladéktalanul következett be a bűn rendkívül súlyos volta miatt” – mondta Kirill az ortodox karácsony alkalmából adott interjújában a Rosszija 1 orosz hírtelevíziónak.

A Hagia Sophia, törökül Ayasofya Isztambul egyik legkiemelkedőbb turistalátványossága. Az épület 537-től a Bizánci Birodalom legfontosabb székesegyháza és az ortodox keresztény világ központja volt, de Konstantinápoly 1453-as elfoglalása után az Oszmán Birodalom mecsetté alakította át. Musztafa Kemal Atatürk, a világi Törökország megteremtője 1935-ben múzeummá alakíttatta át.

Egy konzervatív egyesület 2016-ban pert indított annak érdekében, hogy a bíróság mondja ki semmisnek azt a minisztertanácsi döntést, amely erről rendelkezett. A török legfelsőbb közigazgatási bíróság tavaly júliusban semmisnek nyilvánította az akkori döntést, Recep Tayyip Erdogan török elnök pedig azonnal rendeletet adott ki erről, és így néhány napra rá, 86 év után megtartották a székesegyházban az első muszlim imát Hagia Sophiában, amely ekkor már nagymecset lett.

Az orosz ortodox egyház és a konstantinápolyi patriarkátus viszonya azt követően romlott meg, hogy utóbbi autokefáliát (önállóságot) biztosított az újonnan megalapított ukrán ortodox egyháznak. Az erről rendelkező tomoszt (bullát) 2019 január elején adta át I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka Epifanyij ukrán metropolitának (érseknek).

Az orosz ortodox egyház, amely több mint három évszázada saját kánoni területének tekinti Ukrajnát, jogellenesnek nyilvánította az Isztambulban székelő egyházi vezető intézkedését, rámutatva, hogy Bartolomaiosz nem rendelkezik a katolikus egyház fejéhez hasonló jogkörökkel.

MTI

Megosztom:




Back to Top ↑