Cadmus fordítás Cadmus

Törökországi elnökének szabadon bocsátását követeli Ankarától az Amnesty International

2018. 06. 06.

Terrorizmus vádjával egy év óta börtönben tartott törökországi elnökének szabadon bocsátását követelte Ankarától szerdán az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet, és fogadkozott, hogy megsokszorozza erőfeszítéseit Taner Kilic szabadságának visszaszerzése érdekében.

Kilicet azért tartóztatták le tavaly júniusban a török hatóságok, mert feltehetőleg használta a ByLock nevű titkosított üzenetküldő programot, amelyen keresztül a kormány szerint a 2016-os puccskísérletet előkészítették. Terrorszervezethez – vagyis a Gülen-mozgalomhoz – való tartozással vádolják az ellene indított perben, és a hatóságok szerint Kilic szervezte meg azt a találkozót is, amelynek keretében török és külföldi jogvédők tavaly egy isztambuli szállodában kiberbiztonsági és adatkezelési tréningen vettek részt.

A vádak alapján akár 15 évi börtönbüntetésre is ítélhetik. Egy isztambuli törvényszék idén februárban szabadlábra helyeztette őt, de rögtön felül is vizsgálta döntését, és Kilicet újra bebörtönözték. A perben, amelyben rajta kívül tíz másik jogvédőt is vádolnak, köztük Idil Esert, az AI törökországi igazgatónőjét, a következő tárgyalás június 21-én lesz.

Ankara szerint az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen hitszónok szervezte meg az elbukott 2016-os puccskísérletet. Gülen tagadja, hogy bármi köze lett volna a történtekhez.

Salil Shetty, az AI főtitkára szerdán kiadott közleményében azt írta: Kilic bebörtönzésének évfordulóján időszerűnek érzik bejelenteni, hogy megsokszorozzák a szabadon bocsátása érdekében tett erőfeszítéseiket, de nem csak az ő kiengedése érdekében akarnak többet tenni, hanem mindazon civilszervezeti alkalmazottak érdekében, akik szabadságukkal fizetnek pusztán azért, hogy a munkájukat végzik.

Törökországban az elmúlt csaknem két évben legalább 159 ezer embert vettek őrizetbe, és közülük legalább 48 ezret előzetes letartóztatásba is helyeztek azzal a gyanúval, hogy közük volt a Gülen-hálózathoz, illetve ezen keresztül az összeesküvéshez. A rendszeres tisztogatások nem közvetlenül csak a katonai puccskísérlet feltételezett résztvevőit sújtják, hanem a mozgalom feltételezett tagjait és támogatóit is, újságírókat, tanárokat, civil jogvédőket.

Orientalista.hu – Magyar Idők, MTI

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑