Cadmus fordítás Cadmus

A kormányalakítással megbízott Haríri előterjesztette kabinetjére vonatkozó javaslatát a libanoni államfőnek

2021. 07. 15.

A kormányalakítással megbízott Szaad Haríri volt libanoni miniszterelnök előterjesztette kabinetjére vonatkozó javaslatát Michel Aun államfőnek. Ezt Haríri maga jelentette be szerdán, miután egyeztetett az elnökkel.

Közölte azt is, hogy az államfő válaszát csütörtökre várja.
Hírügynökségek megjegyzik, hogy a lépés feloldhatja a majdnem kilenc hónapja tartó politikai patthelyzetet az országban.

“Most érkezett el az igazság pillanata” – hangsúlyozta Haríri, aki már korábban vitába keveredett a kabinet névsora miatt Aunnal.

“Részemről ez a kormány már most megkezdheti az ország megmentését az összeomlás feltartóztatásával” – hangoztatta.

A javasolt kormánylista 24 szakértőnek tekintett miniszterből áll, összhangban egy korábbi francia kezdeményezéssel.

Haríri annak nyomán találkozott Aunnal, hogy Kairóban tárgyalt Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnökkel és más magas rangú tisztségviselőkkel. Egyiptomi források szerint Kairó gazdasági és politikai támogatást ígért az új kormánynak. A hírek szerint hamarosan egyiptomi küldöttség is látogatást tesz Bejrútban.

Libanonban nincs működőképes kormány azóta, hogy az előző kabinet lemondott, miután tavaly augusztusban a kikötőben bekövetkezett robbanás sok emberrel végzett, és hatalmas területet letarolt Bejrútban. Michel Aun államfő tavaly októberben Szaad Haríri volt miniszterelnököt bízta meg kormányalakítással, ám a tárgyalások kudarcba fulladtak.

Elemzők ezt részben az Aun és Haríri közt feszülő ellentéttel magyarázzák, és rámutatnak arra, hogy a libanoni politikai élet súlyos megosztottsága tovább mélyíti az országot bénító pénzügyi válságot.

A Világbank szerint a közel-keleti ország az 1850-es évek óta tapasztalt legsúlyosabb gazdasági válságok egyikével szembesül. A libanoni font értékének 90 százalékát elveszítette, a bankok pedig korlátozzák a valutavételt és a külföldi banki átutalásokat. Az ország lakosságának több mint fele szegénységben él, és mindennapos az áramkimaradás, illetve az élelmiszer- és az üzemanyaghiány.

MTI

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑