Cadmus fordítás Cadmus

Andrew Brunson lelkész méltatta a kabinet kereszténységpolitikáját

2019. 02. 20.

Példamutató, bátor politikának nevezte az Orbán-kormány keresztény értékek melletti elköteleződését Andrew Brunson amerikai presbiteriánus lelkész, aki interjút adott lapunknak. A törökországi hittérítői tevékenységéért két évig fogva tartott lelkipásztor nemrég tette le a magyar állampolgári esküt.

A lelkész – aki február 4-én, Washingtonban tette le a magyar állampolgári esküt – mindenekelőtt a hazánkhoz fűződő viszonyáról beszélt. – Nagyon örülök, hogy már magyar állampolgárnak is mondhatom magam, hiszen a feleségem magyar, és a gyermekeim is magyarként határozzák meg magukat, emellett számos rokonunk él az országban.

Fontos számomra az a szellemi hagyaték is, amelynek a feleségem révén részese lehetek, hiszen Norine dédapja Csopják Attila volt, aki a XX. század elején a magyarországi baptista hitközség első elöljárójaként tevékenykedett, de pénzügyminisztériumi tisztviselőként is szolgálta hazáját. Andrew Brunson elmondta: többször járt már nálunk, és a jövőben is tervez magyarországi látogatásokat.

Az amerikai presbiteriánus lelkészt Donald Trump amerikai elnök szavai szerint két évig túszként tartották fogva Törökországban a 2016-os ottani puccs­kísérletet követően.

A lelkipásztor a Magyar Nemzetnek adott interjúban elmondta: bár húsz évig háborítatlanul végezhette tevékenységét Törökországban, letartóztatásakor a keresztény igehirdetést katonai kémkedésnek és terrorizmusnak bélyegezték.

– Jó kapcsolatot ápoltunk a helyi lakosokkal, sok török felvette a krisztusi hitet, ám a muzulmán országok nem túl nyitottak ebben a kérdésben, és az utóbbi években még kedvezőtlenebbé vált a politikai klíma az iszlám hitű államokban – fejtette ki Andrew Brunson.

A tiszteletes beszámolt arról, hogy iraki és iráni bevándorlókon kívül a Szíriából érkező menekülteknek is segítettek, akik a humanitárius krízis miatt hagyták el hazájukat.

– A fizikai segítség mellett a menekültek spirituális igényeiről is igyekeztünk gondoskodni, hiszen Szíriában nem volt lehetőségük hallgatni az Igét. Az is fontos célunk volt, hogy ne Európa felé vegyék az irányt, hanem a hazájukba térjenek vissza, és ott erősítsék a keresztény közösségeket – hangsúlyozta a lelkész, aki a magyar kormány Hungary helps programját is méltatta.

– Bölcsnek tartom azt a megközelítést, amely a Közel-Keleten a keresztény közösségek újjáépítésére fókuszál, s így hozzájárul ahhoz, hogy a menekültek hazájukban élhessék le az életüket – fogalmazott Andrew Brunson.

Hozzátette: tapasztalatai szerint a nemzetközi segélymunkákban résztvevők nagyrészt ismerik és helyeslik a programot, ahogyan az üldözött keresztények megsegítésére létrehozott államtitkárság tevékenységét is.

– Bátor lépés volt a magyar kormány részéről, hogy a keresztény értékek védelme mellett kötelezte el magát, hiszen ezzel markánsan szembeszállt a progresszív, liberális elitekkel – mutatott rá a tiszteletes, hozzátéve: Magyarország fontos példát mutatott ezzel a politikával, mert a világ sok helyén marginalizálják és elhallgattatják a keresztényeket.

Amikor tavaly decemberben amerikai–magyar kormányzati együttműködési megállapodást kötöttek az üldözött keresztények védelmében, az aláírást megelőzően Mike Pence, az Egyesült Államok alelnöke és amerikai vezetők – hasonlóan Andrew Brunson méltatásához – elismerően nyilatkoztak a Hungary helps programról. Az Amerikai Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége példaként tekint a magyar humanitárius programra.

Magyar Nemzet – Kárpáti András

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑