Cadmus fordítás Cadmus

Libanon: A félmilliós menekülttábor

2018. 08. 30.

A szíriai háború kitörése óta 1,5 millió ember menekült a szomszédos Libanonba, ahol így már a lakosság negyede szír. A Bekaa-völgy mintegy félmillió szírnek adott menedéket, így az ottani lakosság száma megduplázódott.

A menekültek között akadnak olyanok, akik olyan régóta élnek itt, hogy már nem is emlékeznek a szülőhazájukra. Közéjük tartozik Abdel Halim is. Amikor a fiút megkérdezte az euronews riportere, emlékszik-e Szíriára, nemmel válaszolt.

A libanoniak mindent megtesznek

Libanonba a lakosság létszámának arányában több menekült érkezett, mint bármely más országba a világon. A libanoniak segítőkészsége a nemzetközi megfigyelők szerint részben az ország nehéz múltjával magyarázható.

„Az emberek nagyon odafigyelnek minden válsággal kapcsolatos dologra, hiszen tudják, mit jelent. Megpróbálják betartani a határokat. Nem hiszem, hogy az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának 60 éve alatt láttunk volna akár hasonlót is. Mindent összevetve a libanoni hatóságok egy nagyon nehéz helyzetben szerintem jó munkát végeztek, amiért elismerés illeti őket” – mondta Josep Zapater. Az UNHCR helyi irodavezetője.

Riyad Sawan az egyik helyi hatóság embere, aki a Bekaa-völgyben rendkívül sokat foglalkozik a Szíriából érkező menekültekkel. Szerinte ez nem munka, hanem erkölcsi kötelesség.

„Emberként együttérzek velük. Az életkörülményeiket látva az ember átérzi a fájdalmukat. Én ebből a faluból származom és megosztom velük, próbálom támogatni őket” – jelentette ki Riyad Sawan volt polgármester-helyettes.

Vannak rossz tapasztalatok is

Ám a fogadtatás nem volt mindig szívélyes. Houmaid Mohamed a feleségével és négy gyermekével akkor menekült el Rakka városából, amikor a bombák már a közelükben hullottak. Libanonban másfajta nehézségek vártak rájuk.

Arra panaszkodik, hogy a táborban nagyon rossz az élet. Egészségügyi problémái vannak és nem talál munkát. Pénzük nincs, így a család több szírrel egyetemben ebben az összetákolt táborban él. Akadnak köztük, akik évek óta. Már nem is álmodnak egy jobb életről a határ túloldalán.

„Szeretném, ha a gyermekeim jövője Szíriában lenne, mert az a hazánk” – mondta a felesége.

Hazatérők

A szíriai háború hét éve alatt a lakosság több mint fele kénytelen volt elhagyni az otthonát. Akadnak a menekültek közt olyanok, akik már a válság utáni időkre tekintenek. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint az év első hat hónapjában mintegy 13 ezer szíriai tért haza Libanonból.

„Ahogy az Asszad-rezsim egyre közelebb kerül a győzelemhez, több ezer szír menekült kezd hazatérni. Ugyanakkor ebben a táborban sokan azt mondják, nem érzik biztonságosnak visszatérni oda, amit egykor az otthonuknak hívtak” – számolt be az euronews tudósítója, Anelise Borges.

Mariam Al Omar azt mondja, inkább él egy sátorban, minthogy visszamenjen a semmire. A háromgyermekes anya számára a kockázatok nagyobbak, mint a Szíria utáni vágy: „Valaki lefotózta a házunkat és semmi nem maradt… csak homok”.

Az élet menekültként nem könnyű, az itt élők többsége a háború és az erőszak miatt hagyta el hazáját és semmit nem szeretne jobban, mint hazatérni – 7 éve azt a pillanatot várják. Ugyanakkor a Libanonban élők közül sokan azt mondják, még nem állnak készen arra, hogy a határ túloldalára visszatérve kockáztassák azt a keveset, amijük itt van.

Közben a szír kormány ígéretet tett arra, hogy szavatolja a menekültek biztonságos hazatérését és megkezdte a kórházak, iskolák és az infrastruktúra újjáépítését.

Euronews

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑