Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Mianmarban az állami buddhista szervezet bírálta a juntát

2021. 03. 18.

Bírálta a mianmari juntát szerdán az ország államilag kinevezett, befolyásos buddhista testülete, sajtóértesülések szerint a szervezet kiemelte a tüntetőkkel szemben alkalmazott erőszakot és kínzásokról is szót ejtett.

A Myanmar Now című független hírportál értesülései szerint a délkelet-ázsiai ország legbefolyásosabb buddhista szervezetének számító Szanga Maha Najaka bizottság (Mahana) – amelynek 47 tagját a vallásügyi minisztérium jelöli ki – megbeszélésén egyúttal szóba került a civilek ellen elkövetett kínzások és gyilkosságok ügye is.

A hírportál egy magát megnevezni nem kívánó buddhista szerzetesre hivatkozva azt közölte, a bizottság csütörtökön egyeztet a vallásügyi miniszterrel, és várhatóan ezt követően ad ki közleményt.

Az értesülést a Mahana nem kommentálta.

Buddhista szerzetesek nagy számban vettek részt az akkori junta ellen 2007-ben kirobbant, úgynevezett sáfrányszínű forradalomban is, amely – jóllehet a hadsereg vérbe fojtotta – végül a demokratikus átalakulásokhoz vezetett. A buddhista klérus ezt követően mind ez idáig a kormány hagyományos szövetségesének számított.

Mianmarban rendszeresek a tüntetések azóta, hogy a hadsereg február elsején átvette a hatalmat, és őrizetbe vette a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjí államtanácsost, az ország de facto vezetőjét, továbbá az államfőt, valamint pártjuk, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) több magas rangú tisztségviselőjét.

Az ENSZ szerint a megmozdulásokon már legalább 149 ember vesztette életét a biztonsági erők brutális fellépése nyomán, a Politikai Foglyokat Támogató Egyesület (AAPP) nevű mianmari jogvédő szervezet szerint a halálos áldozatok száma már a 180-at is meghaladta.

Egészségügyi források szerint a biztonsági erők kedden egy 16 éves lányt lőttek agyon egy ranguni teaboltban. Ugyancsak kedden az Open Society Foundations (OSF) azt közölte, hogy egyik alkalmazottját a hatóságok őrizetbe vették.

A junta ellenőrzése alatt álló televízió azt jelentette, hogy az OSF 11 alkalmazottja ellen adtak ki elfogatóparancsot. A helyi sajtó szerint a junta a Soros György által alapított OSF mianmari számláit is befagyasztotta, és eljárást indított a szervezet ellen a civilszervezetek működését szabályozó törvény megsértése miatt. Az OSF támogatta a mianmari demokratikus átalakulást.

A The Irrawady című helyi lap szerint a junta több millió dollárra tette rá a kezét.

Mindeközben a junta a város több kerületében statáriumot vezetett be arra hivatkozva, hogy gyújtogatásokat jelentettek több kínai érdekeltségű textilgyárból.

A kínai állami média arra figyelmeztetett, hogy Peking nem marad tétlen, ha a jövőben is előfordulnak támadások kínai érdekeltségek ellen.

Mianmarban sokan úgy gondolják, Kína támogatja a juntát, mert az ENSZ Biztonsági Tanácsa végül Peking – és Moszkva – vétója miatt nem fogadta el a mianmari puccsot elítélő határozatot.

MTI

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑