Cadmus fordítás Cadmus

Rendszerellenes propaganda a vád Zaghari-Ratcliffe ellen egy új perben Iránban

2021. 03. 14.

Rendszerellenes propagandával vádolták meg Iránban a brit-iráni állampolgárságú Nazanin Zaghari-Ratcliffe-et egy új perben, amelyet vasárnap tárgyaltak, a vádlott és ügyvédje várja az ítéletet – jelentették hírügynökségek.

Zaghari-Ratcliffe, a Thomson Reuters Alapítvány Londonban élő programigazgatója – akinek ügye az elmúlt években folyamatos diplomáciai viszály forrása London és Teherán között – 2016-ban utazott Iránba kislányával családlátogatásra. Amikor azonban vissza akart térni Londonba, a teheráni repülőtéren őrizetbe vették, majd az iráni rendszer megdöntésére tett kísérlet és kémkedés vádjával öt év börtönre ítélték.

Tavaly márciusig a teheráni Evin börtönben tartották fogva; utána házi őrizetben tartózkodhatott szülei otthonában, de a bokáján elektronikus nyomkövető szerkezetet kellett viselnie. Az iráni hatóságok egy héttel ezelőtt bejelentették, hogy letöltöttnek tekintik a büntetését, és egy héttel ezelőtt el is távolították a nyomkövetőt. Ezzel egy időben közölték vele, hogy továbbra sem térhet vissza Nagy-Britanniába, sőt újból a forradalmi törvényszék elé kell állnia Teheránban.

Az új vád nem volt ismert egészen a vasárnapi perig, amely után azonban a programigazgató ügyvédje, Hoddzsat Kermáni be tudott számolni róla az Emtedad című iráni hírportálnak. Az ügyvéd kifejezte abbéli reményét, hogy védencét felmentik a vád alól. “A tárgyalás nyugodt légkörben zajlott le védencem jelenlétében. A vád és a védelem képviselője is elmondta beszédét” – mondta az ügyvéd.

Az iráni igazságszolgáltatás részéről nem nyilatkozott senki.

A londoni Downing Street közölte a hét közepén, hogy Boris Johnson brit miniszterelnök magától az iráni államfőtől, Haszan Róhánitól követelte telefonon Nazanin Zaghari-Ratcliffe elengedését, és az Iránban fogva tartott más brit-iráni kettős állampolgárok haladéktalan szabadon engedését is.

Az iráni média ezután arról számolt be, hogy a beszélgetésben Róháni ismét szóba hozta azt a régre visszanyúló iráni követelést, miszerint Nagy-Britannia tartozik az országnak 400 millió fonttal (164 milliárd forint) abban a fegyverüzletben, amelyet még a Mohammad Reza Pahlavi sah vezette Iránnal kötött a hetvenes években, az 1979-es iszlám forradalom előtt.

MTI

Megosztom:

,




Back to Top ↑