Kemény ostrom alatt Hodeida
2018. 06. 17.
Bevetette légi erejét is a jemeni Hodeida ostromában a Szaúd-Arábia vezette nemzetközi koalíció.
Ezt mondják szemtanúk a Vörös-tenger partján fekvő kikötővárosban, amelyet a hét közepe óta próbálnak visszafoglalni a a húsziktól. Ez a hadművelet az eddigi legjelentősebb a már negyedik éve folyó véres jemeni háborúban.
Hivatalos forrás név nélkül annyit közölt, hogy a szaúdi hadsereg mindent megtesz a repülőtér ellenőrzéséért. A harc már második napja tart, a környező negyedekben egyre több a civil sebesült.
A fővárosban, Szanaaban napokig tárgyalások folytak az ENSZ égisze alatt, hogy elkerüljék ezt az összecsapást, amely az elgyötört lakosság segélyezésének legfontosabb kapuját torlaszolja el.
A tárgyalások a hét elején futottak zátonyra. A segélyszervezetek a város kiürítését sürgették, de végül is központi intézkedés nem történt.
Egy férfi azt mondja, fogalma sincs, hol fog munkát kapni, ha bezár a kikötő. Ugyan hol talál majd munkát az ostrom alatt, ezek között a rémes körülmények között?
“Nem marad más számukra, mint a halál. Meg kell halniuk.”
– teszi hozzá.
Milliók számára ez nem elméleti kérdés többé Jemenben,
ahol a közel 28 milliós lakosság majdnem harmadát a szó szoros értelmében éhhalál fenyegeti.
Az ENSZ már két éve ismételgeti, hogy Jemen humanitárius katasztrófa felé tart. A segélyszervezeteknek sikerült megállítaniuk egy kolerajárványt tavaly, de a 28 milliós lakosság nagy részét nem érik el.
Jemen fővárosát 2014 szeptemberében szabadították fel húszik, akik Mansour Al-Hadi volt jemeni elnökkel szemben léptek föl kisebbségben lévő közösségük megfelelő mértékű politikai képviseletét követelve.
A snapshot of #Yemen today – the world’s largest humanitarian crisis:
?22.2m need humanitarian aid
?17.8m food insecure
?1.m+ suspected cholera cases
?12.9m need protection
?2m displaced from home
?280k refugees and asylum seekers#InvestInHumanity pic.twitter.com/IDTmzPQcTl— UNHCR Yemen (@UNHCRYemen) 2018. április 3.
Al-Hadi és követői először délre, Ádenbe menekült, majd onnan tovább Szaúd-Arábiába 2015 márciusában. A vahabita iszlamista országot akkor beavatkozásra kérte a megbuktatott Al-Hadi.
A szaúdi vezetésű koalíció kitartó bombázással jelentős területet visszaszerzett Szaúd-Arábia térségbeli ellenlábasa, a síita Irán támogatta húsziktól.
A heartwarming community effort to remove the #Iran-backed #Houthi slogan from the walls of the cities in #Yemen. The slogan states “Death to America/Israel/etc.”#Yemeni people prove that they are peaceful and non-fanatics. Renouncing violent messaging. pic.twitter.com/uz4W85TU3m
— Fatima Alasrar (@YemeniFatima) 2018. június 7.
Jemen a proxiháború mintapéldája, amennyiben nem a helyi konfliktus, hanem az azt kihasználó vagy éppen gerjesztő külföldi hatalmak mérik össze erejüket.
Az ENSZ szerint nincs most a Földön olyan konfliktuszóna, ahol ilyen súlyos lenne a humanitárius katasztrófa, mint Jemenben.
Euronews nyomán