A magyar kormány elhatározta, hogy kiemelten támogatja a közel-keleti keresztény közösségeket. Lesznek olyan templomok, amiket csak kis mértékben restaurálunk. A támfalak megerősítése és a freskók helyreállítása egy-egy templomnál körülbelül két hónapos munkát vesz igénybe. Vannak ugyanakkor olyan romos templomok, amelyeket teljesen újjáépítünk, ez négy, öt hónapos munkálatokkal jár – nyilatkozta Dr. Hani Kahwaji libanoni régész.
Az egész régészeti projekt két évig tart. Az első szakaszt már két hónapja elkezdtük és tizenkét hónapig tart. Ez idő alatt tizenhat templomot hozunk helyre. A második szakaszban tizenhét templomot fogunk restaurálni és 2020 áprilisában fejezzük be a munkálatokat –folytatta Dr. Kahwaji .
A magyar állam által finanszírozott projekt 2,5 millió euró költségvetéssel bír. A munkálatokat a Libanoni Régészti Igazgatóság felügyeli a Szentlélek Katolikus Egyetem közreműködésével.
“Nagy örömmel dolgozunk itt. Sok projektben vettük már részt a Közel-Keleten, és szeretünk ebben a térségben dolgozni, így Libanonban is. Nagyon jó partnereink vannak itt, és nem ütközünk semmilyen akadályba a munkálatok során. A legszebb dolog Libanonban, hogy sajátos karaktere van, mint ennek a kis maronita templomnak” – nyilatkozta a libanoni csatornának Vágner Zsolt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem régésze.
A magyar állam által finanszírozott régészeti missziónak köszönhetően több tucat templom menekül meg a pusztulástól.
Két év választja el Libanont attól, hogy harminchárom megújult történelmi fontosságú templommal bővüljön az amúgy is gazdag keresztény zarándokhellyel rendelkező listája – zárta riportját a libanoni LBC csatorna.
S4C.news – Kassab Adonis Forrás: LBC, Twitter