Cadmus fordítás Cadmus

A kongresszus megtiltaná az utasszállítók értékesítését Iránnak

2016. 07. 12.

Amerika védelmi és légipari óriáscége, a Boeing bírálta a kongresszus lehetséges tiltását a több milliárd dolláros Iránnal kötött megállapodásra vonatkozóan, mondván, minden rivális vállalatnak fel kellene bontani a megállapodásait Teheránnal, ha a tilalom véglegesítésre kerül, írja a Press TV.

Vasárnapi Londonban tartott beszédében Ray Conner, a Boeing kereskedelmi utasszállító egységének elnök-vezérigazgatója azt mondta, hogy az amerikai törvényhozók részéről az Iránnal kötött 80 sugárhajtású utasszállítóról.

Az IranAir perzsa légitársaság és a Boeing júniusban aláírtak egy 25 milliárd dolláros üzletre vonatkozó szándéknyilatkozatot 80 repülőgép eladására és 29 bérbevételére.

Ugyanakkor az amerikai képviselőház csütörtökön blokkolta az üzlet létrejöttét azzal érvelve, hogy Irán a repülők alkatrészeit “katonai célokra” használná.

A kongresszuson három intézkedésekből kettő ment át, amiket a pénzügyi szolgáltatások albizottsága készített a repülőüzlet kapcsán.

Az amerikai törvényhozók által elfogadott intézkedések közül az egyik megtiltaná, hogy a Külföldi Eszközöket Ellenőrző Hivatal (OFAC) pénzügyi alapok használatából engedélyezze az Iránnak történő repülőeladást.l

A másik intézkedés a repülőgép vásárlások tranzakcióit elősegítő banki hitelek nyújtását tiltaná meg Teherán számára.

Eközben a Boeing európai riválisa, az Airbus szintén Washington jóváhagyására vár a Teheránnal kötött megállapodás kapcsán, amely 118 repülőgép eladásáról szól több mint 27 milliárd dollár értékben.

Az Airbus alkatrészeinek több mint 10 százaléka készül az USA-ban, így kötelező az amerikai kincstári jóváhagyás az üzlet lefolytathatásához.

“Ha nem engedik nekünk, hogy tovább lépjünk, akkor más amerikai cég számára sem lenne szabad lehetővé tenni, legyen az bármilyen amerikai beszállító, vagy bármely más gyártó”, – idézte a Seattle Times Connert.

Ráadásul az Airbus, a Bombardier-hez kapcsolódó vállalatok; az Embraer és COMAC is amerikai alkatrészeket használnak, így ki kell terjeszteni ezekre is a tilalmat, tette hozzá Conner.

Hacsak az amerikai kormány nem kaszálja el a Boeinggel való megállapodást, ez lenne az első alkalom az 1979-es Iszlám Forradalom óta, hogy új amerikai gyártású repülőgépek lépnek be az iráni piacra.

A megállapodásokat azt követően írták alá a Boeing és az Airbus vállalatokkal, miután feloldották a Teheránt sújtó szankciókat az Irán és a P5 + 1 országcsoport – az USA, Oroszország, Franciaország, Nagy-Britannia, Kína és Németország közt született nukleáris megállapodást követően.

Orientalista.hu – (Persianews, Press TV)

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑