Cadmus fordítás Cadmus

A politikai helyzet ejtette túszul a lelkipásztort

2018. 08. 06.

A Törökországban kémkedéssel és terrorizmussal vádolt amerikai lelkipásztor Andrew Brunson túsza a jelenlegi politikai helyzetnek Törökország és az Egyesült Államok között – mondta Hóvári János, Magyarország volt ankarai nagykövete, egyetemi docens, az M1 Ma reggel adásában.

A két ország közötti feszültség egy amerikai protestáns lelkipásztor, Andrew Brunson törökországi fogva tartása miatt fokozódott. Brunsont kémkedéssel és terrorizmussal vádolja Ankara, míg Washington számára kiemelt fontosságú Brunson kiszabadítása, akit másfél év börtön után házi őrizetbe helyeztek a török hatóságok.

Stratégiai érdekkülönbségek

Az Egyesült Államok és Törökország között egyértelműen komoly válság alakult ki, de a viszony megromlása két-három éve kezdődött, és mögötte stratégiai kérdések állnak – mondta Hóvári János. Ankara és Washington másképp gondolkodik a közel- és közép-keleti biztonsági helyzetről. Amíg Törökország Katart támogatja a térségben, addig Egyesült Államok fő partnere Szaúd-Arábia. Az amerikai elnök Iránnal kemény kézzel kíván bánni, amely nem érdeke a török diplomáciának.

Szíriában török és amerikai katonáknak kell együttműködniük, olyan kérdésekben, amelyekben nem értenek egyet.

Kifejtette: a válság mögött az Amerikában élő vallási vezető, Fethullah Güllen kiadatása áll. Törökország az iszlám prédikátort teszi felelőssé az Erdogan elleni 2016. júliusi, sikertelen puccs megszervezéséért. Güllen kiadatásának jogi folyamata már megkezdődött, Washington jelenleg vizsgálja a török kérést.

Eközben a 25 éve Törökországban élő Andrew Brunson ellen folyik per kémkedés és más vádak ügyében. A tiszteletes túsza a jelenlegi helyzetnek – tette hozzá Hóvári János.

Magyar vonatkozás

Az ügynek van magyar vonatkozása is, hiszen Andrew Brunson felesége magyar állampolgársággal is rendelkezik. A család szoros kapcsolatban áll a magyarországi baptisákkal és evangéliumi keresztényekkel, akik kezdettől fogva figyelemmel kísérték ezt a szerencsétlen és szomorú történetet – mondta.

Az amerikai evangéliumi keresztények a 19. század eleje óta jelen vannak az Oszmán Birodalomban, ottani keresztényeket térítettek, nagy szerepük volt a térségben a nyugati típusú egyetemi élet megteremtésében, így például Isztambulban megalapították a Robert College-t, az első nyugati iskolát, és Damaszkuszban és Kairóban is
Az amerikai evangéliumi keresztényeknek nagy szerepe volt abban is, hogy Kossuth Lajost 1851-ben „sikerült kimenteni” az Oszmán Birodalomból.

Izmir környéke a Jelenések könyvének helyszíne, közel fekszik Efeszosz, ahol János evangélista és Szűz Mária élt, és nagyon szép és megszervezett keresztény élet van, amelyből Andrew Brunson is kivette a részét – tette hozzá a volt nagykövet.

Hóvári János szerint a lelkipásztor ellen felhozott vádak nagyon erőltetettnek tűnnek.

Hirado.hu, M1

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑