Cadmus fordítás Cadmus

Az afgán kormányerők próbálják visszafoglalni a táliboktól Szpin Baldak határvárost

2021. 07. 17.

Az afganisztáni kormányerők megpróbálták visszafoglalni a tálib lázadóktól pénteken a pakisztáni határon lévő Szpin Baldak városát, a harcokban elesett a Reuters hírügynökségnek az összecsapásokról tudósító újságírója is.

Az Afganisztán délkeleti részén fekvő, stratégiai fontosságú határváros szerdán került az iszlamista lázadók kezére.
A hadsereg és a rendőrség közös műveletet indított az áruforgalom ellenőrzése szempontjából kulcsfontosságú város visszafoglalásáért – mondta az AFP francia hírügynökségnek Dzsamal Nasír Barakzai, Kandahár tartomány rendőrségének szóvivője.

A harcokban meghalt pénteken Danish Siddiqui, a Reuters Pulitzer-díjas, 38 éves indiai állampolgárságú fotóriportere, egy magas rangú afgán katonatiszttel együtt. A Reutersnek 2010 óta dolgozó Siddiqui a hét eleje óta tudósított a helyszínről – közölte a hírügynökség.

A Szpin Baldak-i harcokkal egy időben összecsapások folytak Sibargannál, Dzsauzdzsán tartomány székhelynél, Abdul-Rasíd Dosztum marsall, a tálibellenes háború parancsnokának erősségénél is – közölte a tartomány alkormányzója, Kader Malia. Zabibulla Mudzsahid, a tálibok szóvivője az AFP francia hírügynökségnek pénteken megerősítette, hogy a felkelők “megtámadták a várost”, és “Dosztum milíciái menekülnek”.

A 67 éves, üzbég nemzetiségű befolyásos vezető jelentős tényező az afgán politikai színtéren, annak ellenére, hogy háborús bűnökkel vádolják, amelyeket mindig tagadott. A kegyetlenségéről és a szovjet megszállás idején (1979-89) többszöri átállásáról ismert hadúr Asraf Gáni államfő alelnöke volt 2014 és 2020 között, 2020 júliusában nevezték ki marsallnak, amely a legmagasabb afgán katonai rangfokozat.

Amióta az amerikai erők és a szövetségeseik májusban, közel húszévi megszállás után megkezdték a kivonulást Afganisztánból, a tálibok fokozták offenzívájukat, és vidéken jelentős területeket foglaltak el, elsősorban Észak- és Nyugat-Afganisztánban, messze a hagyományos bázisuknak számító déli országrészektől. Az Egyesült Államok a minap közölte: eddig a katonák és fegyverzetek 95 százalékát vonták ki a dél-ázsiai országból.

A Szpin Baldakban folyó harcokról szóló értesüléseket Fauad Aman, az afgán védelmi miniszter helyettesének szóvivője is megerősítette. Az AP amerikai hírügynökség olyan felvételek birtokába jutott, amelyeken sebesült, feltehetően tálib harcosokat Csaman pakisztáni határváros kórházában láttak el.

Pakisztán és Afganisztán között feszült a viszony. Kabul rendszeresen azzal vádolja az iszlámábádi kormányt, hogy menedéket nyújt az afganisztáni táliboknak, akiknek vezérkara a délnyugat-pakisztáni Beludzsisztán tartomány székhelyén, Kvettában van, mintegy 140 kilométerre Szpin Baldaktól. Csaman is Beludzsisztán tartományban található.

Afganisztán és az Egyesült Államok azzal vádolta Pakisztánt, hogy megengedi a táliboknak, hogy pakisztáni területen kezeltessék magukat. Közel kétmillió afgán él Pakisztánban, többségük a több évtizede dúló háború miatt menekült el.

Legutóbb Amrulla Szaleh afganisztáni alelnök a Twitter mikroblog portálon azt írta, hogy a pakisztáni légierő óva intette az afgán hadsereget attól, hogy megpróbálja kiűzni a tálibokat Szpin Baldakból. Pakisztán tagadta a vádat. A pakisztáni válaszközlemény szerint negyven afgán katona a tálibokkal folytatott harcok során pakisztáni területre hatolt be, de méltósággal visszatérhettek Afganisztánba. Közleménye szerint Iszlámábád szükség esetére logisztikai segítséget ajánlott fel az afgán biztonsági erőknek.

A Szpin Baldaknál pénteken megölt Reuters-tudósító, Danish Siddiqui 2018-ban a magazin fotó kategóriában kapta meg a Pulitzer-díjat annak a csapatnak a tagjaként, amely a mianmari rohingja menekültválságról tudósított.
Afganisztán hosszú évek óta az egyik legveszélyesebb országnak számít az újságírók számára. 2021-ben a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró jogvédő szervezet sajtószabadság listáján 180 ország között a 122. helyen szerepelt.

Az Egyesült Államok és a tálibok között 2020 februárjában aláírt békemegállapodás óta több újságírót, sajtóalkalmazottat – közöttük nőket – öltek meg célzott támadásokban. 2020-ban legalább hét újságíró és sajtóalkalmazott halt meg és további 18 megsebesült Afganisztánban a Bizottság az Afgán Újságírók Védelmére (AJSC) nevű civil szervezet szerint.

MTI

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑