Cadmus fordítás Cadmus

Az ENSZ a dél-szudáni konfliktus kiújulásának veszélyére figyelmeztet

2021. 04. 27.

Mélyülnek a politikai és a fegyveres, valamint az etnikai feszültségek mentén kialakult megosztottságok Dél-Szudánban, ami sorozatosan erőszakcselekményekhez vezetett a tavaly aláírt tűzszünet felei között – figyelmeztettek frissen kiadott jelentésükben ENSZ-szakértők, akik szerint félő a háború kiújulása.

A világszervezet szakértői szerint közel 100 ezer ember él “az éhínséghez hasonló körülmények” között.
A hétfőn köröztetett, 81 oldalas jelentésben a szakértők közölték: a Salva Kiir elnök és Riek Machar alelnök közötti kapcsolatokat megterhelte a reformok végrehajtásának lassú üteme, illetve a nézeteltérések azt illetően, hogy miként valósítsák meg a tavaly februári tűzszüneti, valamint a 2018-as békemegállapodást.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsához (BT) eljuttatott dokumentum szerint már új vezetést követelnek a Kiir vezette Szudáni Népi Felszabadítási Mozgalom (SPLM) nevű politikai párton, valamint a hatalmi bázisának számító dinka etnikai csoporton belül azok, akik elégedetlenek azzal, ahogyan a kormány kezeli az átmenetet.

A jelentés számos, Kiir táborához tartozó, megbízhatónak minősített forrást idézett, amelyek szerint megosztottságok alakultak ki a kormányzati pozíciók elosztása miatt, az elnök pedig “nem járt sikerrel a támogatói között kialakult feszültségek kezelésében, ami miatt incidensek alakultak ki”.

A panel szerint amiatt, hogy Machar képtelen befolyásolni a kormány döntéshozását, illetve végrehajtatni a fegyvernyugvási egyezményt, elkezdett “széttöredezni” az általa vezetett Szudáni Népi Felszabadítási Mozgalom-Ellenzékben (SPLM-IO). Az ENSZ-szakértők szerint a Machar táborához tartozó egyes politikai és katonai vezetők maguknak követelik a vezetést, egyes katonatisztjei pedig a kormányhoz dezertáltak.

A panel szerint a súlyosbodó, immár 8,5 millió embert – a lakosság több mint kétharmadát – sújtó humanitárius válság mellett a biztonsági erők különböző vállalatok létrehozásával ellenőrzésük alá vonták az állami és természeti erőforrásokat.

A biztonsági erők által a forrásokból szerzett nyereségek útját pedig “követhetetlenné, ellenőrizhetetlenné tették, és zárolták, hogy a kormány ne tudja felhasználni” – áll a jelentésben, amely a tervezési és pénzügyminisztérium iratait idézte, továbbá vállalati nyilvántartásokat és interjúkat.

Nemzetközi szervezetek szerint Dél-Szudán lakosságának csaknem a felét az élelmiszer-ellátás súlyos bizonytalansága sújtja, több mint 92 ezer ember pedig “az éhínséghez hasonló körülmények” között él.

A világ legfiatalabb államában, Dél-Szudánban 2013 decemberében mérgesedett el a viszály, miután Kiir azzal vádolta helyettesét, Machart, hogy puccsot szervez ellene. A vita végül polgárháborúba torkollott, amelyben csaknem 400 ezer ember vesztette életét, és milliók váltak menekültekké.

Bár az elnök és a lázadók vezetője egységkormányt alakított tavaly februárban, az erőszak továbbra is dúl az etnikai csoportok között, gyakran pusztán az olyan erőforrások miatt, mint a föld vagy a víz.

Az egységkormánynak számos reformot nem sikerült megvalósítania eddig; nem sikerült egyesítenie a hadsereg vezetését, nem sikerült egységes fegyveres erőt létrehoznia, sem újjáalakítania az átmeneti törvényhozást.

MTI

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑