Cadmus fordítás Cadmus

Az Iszlám Állam után sem tud stabilizálódni Irak

2018. 09. 05.

Általános elégedetlenség, élelmiszer-, vízhiány és munkanélküliség viszi az utcára egyre többször az iraki állampolgárokat, csakhogy a közel-keleti országban továbbra sem körvonalazódik egy határozott politikai erő megalakulása. A májusi parlamenti választások óta végeláthatatlan küzdelem folyik a hatalomért és a pozíciókért, az utca népe azonban kezdi elveszíteni a türelmét.

Május közepén Irak állampolgárai negyedszer adhatták le a szavazataikat parlamenti választáson azóta, hogy az Egyesült Államok vezette koalíció 2003-ban megdöntötte Szaddám Huszein rezsimjét, de ami talán még fontosabb: először voksolhattak politikai erőre azt követően, hogy a közel-keleti országból sikerült szinte teljesen kisöpörni az Iszlám Állam terrorszervezetet.

Noha Moszul 2017-es felszabadítását a Bagdadban létező összes valamirevaló politikai tömörülés igyekezett a saját győzelmének tulajdonítani, elemzők szinte biztosra vették, hogy a voksolás várható győztese Haider al-Abadi miniszterelnök pártszövetsége lesz: az Egyesült Államok által a kormányfői székben legszívesebben látott vezető támogatottsága azonban csak a harmadik hely megszerzéséhez volt elég, a legtöbb szavazatot pedig Muktada asz-Szadr síita hitszónok által vezetett pártszövetség szerezte.

Az etnikai és vallási törésvonalak mentén széttagolt országban tehát nyugalom helyett újabb széthúzó erők törtek a felszínre, az egymásnak feszülő érdekellentétek és az általános bizonytalanság eredményeképp pedig júniusban – választási csalás gyanúja miatt – elrendelték a szavazatok kézi újraszámlálását. Az iraki legfelsőbb bíróság alig két hete hagyta jóvá a májusi voksolás hivatalos eredményét, megfigyelők szerint azonban még így is legalább novemberig elhúzódhatnak a kormánykoalíciós tárgyalások.

Ezt a nézetet erősíti, hogy a minap két, egymással szemben szerveződő pártcsoportosulás egyaránt azt állította: sikerült többségi tömböt alakítani a bagdadi parlamentben. Elsőként a Muktada asz-Szadr vezette vezette Szajrún koalíció, valamint a Haider al-Abadi mögött álló Győzelem Koalíció adta hírül, hogy sikerült létrehozniuk egy olyan többségi blokkot, amely 177 képviselőt foglal magába 16 választási listáról, azaz abszolút többséget biztosítana a koalíció számára a 329 tagú iraki parlamentben.

Ez már önmagában is rendkívüli, hiszen – állításuk szerint – a szövetség soraiban megtalálható Ijád Allávi alelnök és Ammár al-Hakim síi­ta hitszónok pártja is, továbbá néhány szunnita törvényhozó, valamint az iraki türkmén, jazidi, mandeus és keresztény kisebbség képviselői, azaz a kurdokon kívül minden etnikai vagy vallási csoport képviselteti magát. Ez jelentős változás lenne, mivel Szaddám Huszein megdöntése óta a hatalmat megosztva gyakorolta az ország három legnagyobb etnikai-vallási népcsoportja.

A miniszterelnököt a síita arabok adták, a parlament elnökét a szunnita arabok, míg az elnöki posztot egy kurd töltötte be. A szövetség bejelentését azonban alig néhány órával egy újabb közlemény követte, amely szerint a rivális síita csoportosulás, élén Núri al-Máliki volt kormányfővel és Hádi al-Amiri korábbi főparancsnokkal egy még nagyobb szövetséget hozott létre, miután egyes honatyákat sikerült rávenniük, hogy álljanak át hozzájuk a másik oldalról. A síita tömörülés két vezetője ráadásul Irán legfontosabb szövetségeseiként ismert, emlékeztetett a Reuters hírügynökség.

Miközben tehát a dominanciájuk megőrzéséhez makacsul ragaszkodó politikai erők továbbra is a hatalomért civakodnak, nyáron általános tendenciává vált, hogy tömegek vonulnak utcára, tiltakozva a politikai elit ellen. Az olajban gazdag országban ugyanis általánossá vált az élelmiszer- és a vízhiány, minden eddiginél magasabb a munkanélküliség, az állampolgárok pedig változást akarnak, méghozzá sürgősen.

Arra azonban kevés esély van, hogy a politikai káosz a közeljövőben véget ér, a baj csak az, hogy közben az utcákon is egyre nagyobb lesz az elégedetlenség.

Magyar Idők – Tóth Loretta

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑