Cadmus fordítás Cadmus

Befejezték a szudáni evakuálási akciókat a külföldi országok többsége

2023. 04. 30.

Japán és kínai állampolgárok is sikeresen hazatértek a harcok sújtotta Szudánból, az észak-kelet afrikai ország fővárosát a pénteken meghosszabbított tűzszünet ellenére légitámadás rázta meg szombat reggel.

A japán külügyminisztérium közlése szerint szombat reggel egy evakuációs különjárat 48 japán állampolgárral fedélzetén landolt Tokióban.
Eddig 65 japán állampolgár hagyta el Szudánt, többen más nemzetiségű családtagjaikkal egyéb országokba menekültek. A japán önvédelmi erők a hét folyamán az ország északkeleti részén fekvő Port Szudánból Dzsibutiba szállították az embereket, innen indult pénteken a védelmi repülőgép Tokióba.

Az evakuációs művelet végeztével Jaszukazu Hamada elrendelte a japán önvédelmi erők Szudánban szolgáló tisztjeinek hazatérését, mivel minden japán állampolgárt, aki el akarta hagyni az országot, sikeresen kimenekítettek.

A Hszinhua kínai állami hírügynökség tudósítása szerint szombaton Pekingbe is megérkezett az első mentőjárat. Azt egyelőre nem közölték, hányan utaztak a repülőn, a kínai külügyminisztérium beszámolt róla, hogy kedd és csütörtök között csaknem 800 embert szállítottak hajóval a Dzsiddába, Szaúd-Arábiába, a szombat reggel landolt repülőgép is innen szállt fel.

Kanada lezárta a szudáni evakuációs műveletét a veszélyes körülmények miatt

Kanada lezárta a szudáni evakuációs műveletét az ingatag és veszélyes helyi körülmények miatt – jelentette be vasárnap Anita Anand védelmi miniszter.

“A veszélyes körülmények miatt, és összhangban szövetségeseink döntéseivel, nem tervezünk több kanadai repülőjáratot a Vádi Szeidna repülőtérről” – ismertette Anand sajtótájékoztatóján.

A szudáni konfliktus szembenálló felei egymást vádolják a vasárnap éjfélkor lejáró és elvileg 72 órával meghosszabbított tűzszünet megsértésével.

A védelmi tárcavezető szerint mintegy 230 kanadai állampolgár, illetve tartózkodási engedéllyel rendelkező személy maradhatott a konfliktus dúlta országban. Az észak-amerikai ország csütörtökön kezdte meg állampolgárai és más külföldiek kimenekítését. Csaknem 550 embert hoztak ki légi úton Szudánból. A szövetségesekkel közösen mintegy 400 kanadai állampolgárt sikerült evakuálni – tette hozzá.

Anand szerint a kanadai kormány most alternatív útvonalakat keres az emberek kimenekítésére, egyebek között Port Sudanán kikötőjén keresztül.

Nagy-Britannia befejezte állampolgárainak kimenekítését

Nagy-Britannia befejezte állampolgárainak szervezett kimenekítését Szudánból, a távozó briteket szállító utolsó repülőgép felszállt az evakuálásra használt, Kartúm közelében lévő repülőtérről – jelentette be vasárnap a londoni külügyminisztérium.

A komoly mértékű brit katonai biztosítással lezajlott mentőakció kedden kezdődött, és vasárnapig a brit királyi légierő (RAF) 21 repülőgéppel 1888 brit állampolgárt szállított el a harcok dúlta afrikai országból.

A brit külügyminisztérium vasárnapi tájékoztatása szerint ez volt a legnagyobb ilyen jellegű nyugati művelet a szudáni harcok kitörése óta.

A tárca közleménye szerint a kormány azért döntött a légihíd felszámolásáról, mert egyre kevesebb brit állampolgár igényelte, hogy elszállítsák, emellett a szudáni hadszíntéri helyzet is csapongó változásokra hajlamos.

A járatokra azok jelentkezhettek, akiknek brit útlevelük van. Jogosultak voltak emellett a brit állampolgárok nem brit állampolgárságú közvetlen hozzátartozói is, ha volt érvényes nagy-britanniai beutazási engedélyük.

James Cleverly brit külügyminiszter a vasárnapi tájékoztatáshoz fűzött nyilatkozatában közölte: London minden lehetséges diplomáciai eszközzel igyekszik elérni a hosszú távra szóló tűzszünetet és a vérontás befejezését Szudánban.
Cleverly szerint a szudáni nép biztonságát és jólétét a civil kormányzati rendszer megteremtését célzó stabil átmenet biztosíthatja a leghatékonyabban.
A brit fegyveres erők a múlt hétvégén már evakuálták a brit diplomáciai személyzetet Szudánból.

Ben Wallace brit védelmi miniszter írásos tájékoztatása szerint katonai műveletről volt szó, amelyben a brit hadsereg 16. légi szállítású támadó dandárja, valamint a királyi tengerészgyalogság és a légierő több mint 1200 tagja vett részt.

A diplomatákat és a civileket kimenekítő brit kontingens Ciprusról indult Szudánba, és az evakuálást végző repülőgépek első állomása is Ciprus volt, ahonnan civil charterjáratokkal szállították Nagy-Britanniába az afrikai országból kihozott briteket.

Nagy-Britannia két hatalmas támaszpontövezetet tart fenn Ciprus déli partvidékén, mindkét terület szuverén brit térségnek számít.
A brit kormányt bírálatok érték, amiért először a diplomatákat evakuálta, de Cleverly ezt a kartúmi diplomáciai közösséget ért közvetlen fenyegetésekkel indokolta.

MTI

Megosztom:

, , , , , , ,




Back to Top ↑