Cadmus fordítás Cadmus

Iráni Forradalmi Gárda: a mai a zavargások utolsó napja

2022. 10. 29.

Szombat az utcai zavargások utolsó napja – figyelmeztette a rendszer ellen tiltakozókat a nagy hatalmú iráni Forradalmi Gárda vezetője, Hosszein Szalámi tábornok.

“Ne jöjjenek az utcára! Ma van a zavargások utolsó napja” – szögezte le Szalámi.

Iránban továbbra is rendszeresek a megmozdulások, amióta szeptember közepén az erkölcsrendészet a fejkendő nem megfelelő viselése miatt őrizetbe vette a 22 éves Mahsza Aminit, aki az őrizetben meghalt. Szemtanúk szerint megverték. A hatóságok azt állítják, szívelégtelenség okozta a halálát.

A tüntetésekből országszerte rendszerellenes megmozdulások nőttek ki, és a tiltakozók azt skandálják, hogy “Halál a diktátorra!”, amivel az ország legfőbb politikai és vallási vezetője, Ali Hamenei bukását követelik. A tiltakozások az iszlám köztársaság történetének legsúlyosabb kihívását jelentik az országot irányító síita klérus számára.
Jogvédők szerint legkevesebb 250 tiltakozót megöltek, és több ezer embert vettek őrizetbe.

Az ENSZ aggódik az őrizetbe vettekkel szembeni bánásmód miatt

Az ENSZ emberi jogi főbiztossága aggodalmának adott hangot pénteken amiatt, ahogy az iráni hatóságok az őrizetbe vett tüntetőkkel bánnak.

A főbiztosság emellett felhívta a figyelmet arra, hogy sok esetben nem adják ki az életüket vesztő tiltakozók, illetve őrizetesek holttestét a hozzátartozóknak.

Rengeteg olyan esetről tudunk, amelyben rosszul bántak az őrizetbe vettekkel, és zaklatták a tiltakozók, illetve őrizetesek családtagjait – mondta el Ravina Shamdasani szóvivő genfi sajtótájékoztatóján.

Hozzátette: úgy értesültek, hogy az iráni hatóságok több, kórházba került, sebesült tüntetőt átszállítottak börtönbe, és előfordult, hogy nem adták ki az elhunyt holttestét a családnak. A rokonok egyes esetekben azzal a feltétellel kapták csak meg a holttestet, hogy nem tartanak temetési szertartást, és nem beszélnek a médiának. Emellett az őrizetbe vett tiltakozók sokszor nem kaptak orvosi ellátást – közölte a szóvivő.

Iránban folyamatosak a tüntetések azóta, hogy szeptember közepén az erkölcsrendészet őrizetében meghalt a 22 éves Mahsza Amini.

A közösségi médiában megosztott felvételek szerint pénteken ismét megmozdulások voltak Záhedánban. A tüntetők Ali Hamenei iráni legfelsőbb vezető és a Bászidzs milícia tagjainak halálát kívánták. A Bászidzs milícia fojtotta vérbe a négy héttel korábbi tiltakozásokat a városban.

Ebrahim Raiszi iráni elnök kérésére vizsgálatot indítottak a szeptember 30-i zavargások ügyében, amelynek eredményeképpen eltávolítottak két magas rangú városi biztonsági tisztségviselőt, köztük a rendőrfőnököt. A vizsgálat vezetőinek összegzése szerint a pénteki ima után felfegyverzett tüntetők rátámadtak a mecsethez közeli rendőrőrsre, és a biztonsági erők válaszul szerencsétlen módon ártatlan civilek halálát okozták.

Záhedán Irán délkeleti részén, Szisztán-Beludzsisztán tartományban található. A Pakisztánnal határos régió Irán legszegényebb része, és a nagyrészt szunnita vallású beludzs kisebbség lakja. Az Iszlám Köztársaság lakosságának jelentős része síita.

MTI

Megosztom:

, , , , , ,




Back to Top ↑